Araştırmalara göre Türkiye’de her üç yaşlıdan biri düşüyor. Bu düşmelerin sonunda en sık rastlanan ise kalça kırıkları. Kalça kırıklarının yüzde 20-25’i ölümle sonuçlanabiliyor. Kalça kırıklarını önlemek için evde bir dizi tedbir alabilirsiniz.

Araştırmalar, Türkiye’de 65 yaş üstü her üç yaşlıdan birinin düştüğünü ortaya koyuyor. Kadınlar ise erkeklere göre daha fazla düşüyor. Peki kalça kırığına yol açabilen düşmelerden korunmak için neler yapılabilir? Anadolu Sağlık Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, yaşlıların yüzde 15’inden fazlasında anlamlı yürüme bozukluğu görüldüğünü ve yaklaşık yüzde 25’inin ise baston kullanma ihtiyacı duyduğunu belirtti. Yaşlılarda

 

düşmenin birçok nedenden kaynaklandığını ve yüzde 70’inin yaralanma ile sonuçlandığını ifade eden Prof. Akı, “Düşmeye bağlı ölüm ve fiziksel aktivite yetersizliği yaşlılarda çok daha belirgindir. Bu gibi nedenlerden dolayı yaşlı insanların çoğu kalça kırıklarından korkar. Çünkü kırık türleri içinde yaşam kalitesini en çok etkileyenlerden biri kalça kırığıdır. 50 yaşın üzerinde, kalça kırığı yaşayan insanların yüzde 20-25’i bu kırık nedeniyle hayatlarını kaybetmektedir. Buna ek olarak yüzde 40’ı bağımsız yürüyememekte, yüzde 60’ı giyinmek gibi günlük aktivitelerini tek başına sürdürememektedir.” dedi. Bu sıkıntılı sonuçlar nedeniyle, kemik güçlenmesi ve kemik erimesinden korunmanın, kırıkları önlemek açısından büyük önem taşıdığını aktaran Prof. Dr. Akı, “Kemik güçlendirici ve osteoporozu önleyen ilaçlar, kalça kırıklarını önlemede en önemli faktörlerdir.” diye konuştu.

 

Düşme riskini azaltmak için ne yapılabilir?

1. Yürüyeceğiniz zeminde kilim ya da uzatma kablosu gibi engeller olmadığından emin olun.

2. Evinizdeki koridor, merdiven boşluğu gibi alanları ve banyoyu özellikle geceleri iyice aydınlatın.

3. Küvet ve duş kenarlarına destek almak amacıyla tutacak taktırın.

4. Gözlük ve kontakt lenslerinizin size uygun olduğundan emin olun.

5. Kullandığınız ilaçları hekiminizle birlikte gözden geçirin. Bazı ilaçlar dikkat dağınıklığı ve denge bozukluğu oluşturduklarından düşme riskini artırabilir.

6. Bazı durumlarda kalça koruyucuların kullanılması, düşme nedeniyle oluşabilecek kalça kırığı riskini azalttıkları için tavsiye edilir.

7. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarından, hareketlerinizi ve duruşunuzu sağlamlaştırmanızı sağlayacak tavsiyeler alın.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir