Türkiye’de yaklaşık 65 bin böbrek hastası düzenli olarak diyalize giriyor.

Yaklaşık 24 bin hasta da “Ulusal Organ Nakli Bekleme Listesi”nde böbrek bekliyor. Ülkemizdeki kronik böbrek yetmezliği hastalarının yarısından fazlasının böbrek nakline aday olmasına rağmen; böbrek nakli konusunda doğru bilinen yanlışlar, hastaların hayat boyu diyalize girmesine ya da yaşamlarına mal oluyor. Memorial Şişli Hastanesi Böbrek Nakli Sorumlusu Opr. Dr. Burak Koçak, bazı yanlışlara dikkat çekiyor:

Kronik böbrek yetmezliğim var; diyalizle gidebildiğim yere kadar gideceğim. Kronik böbrek yetmezliğinin en ideal tedavisi böbrek naklidir.

Böbrek nakli sonrası yarım insan olacağım. Böbrek vericileri bu işlemden dolayı uzun vadede artmış bir böbrek hastalığı riski ile karşı karşıya değildir.

 

 

Nakil olursam çocuk sahibi olamayabilirim. Böbrek vericileri ameliyat sonrası rahatlıkla hamile kalıp, sağlıklı bir gebelik sürecinin sonunda çocuk doğurabilmektedir.

Nakilden sonra da hayat boyu bol su tüketmek zorunda kalacağım. Nakil yapılan böbreklerin normal böbreklere göre susuz kalmaya direnci daha zayıf olacağından hastaların dikkatli olmaları önemlidir.

Ailemde kimseyle aynı kan grubuna sahip değilim. Böbrek nakli kan uyumlu kişiler arasında yapılabildiği gibi kan uyumsuz alıcı ve verici arasında da yapılabilmektedir.

1 Comment

 1. Ecommerce Avatarı
  ecommerce

  Wow, marvelous weblog format! How lengthy have you
  been blogging for? you make blogging glance easy. The overall glance of your web site is fantastic, as
  well as the content material! You can see similar here
  <a href="[Link deleted]online

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir