Göz doktorlarına göre, mekan aydınlatmasını seçerken dekorasyon değil, göz sağlığı dikkate alınmalı. Görme yeteneği açısından yeterli ışığın ve doğru duruşun çok önemli olduğunu belirten Göz Hastalıkları Doktoru Melike Gedar, “Işığın sol omzunuz üzerinden gelmesini ve okuduğunuz sayfanın üzerine düşmesini sağlayın. Asla karşıdan yüzünüze ışık gelecek şekilde okumayın. Eğer bir gözünüz okuma faaliyetinde daha iyi ise, lambayı o gözünüzün olduğu yöne yerleştirin. En iyi görüntü için ampul mesafesini ayarlamalısınız. Ayrıca, mekanın genel aydınlatmasının da göz sağlığı açısından önemi büyüktür. Sadece lambalar değil, duvarların rengi de aydınlatmada büyük önem taşır. Açık renk duvarlar ışığı yansıtır ve odayı parlaklaştırır. Koyu renk duvarlar ise ışığı emdiği için odayı karanlıklaştırır. Ayrıca perdeler ve mobilya döşemesinin rengi de parlaklığı etkiler” dedi.

 

 

BİLGİSAYAR KULLANIRKEN AYDINLATMA NASIL OLMALI?
Hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bilgisayar da kötü ortam ışığı ile kullanıldığında gözleri bozabiliyor. Dr. Melike Gedar, odanın ışığının bilgisayar ekranına uyumlu olması gerektiğini belirterek, “Göz yorgunluğu genellikle aşırı parlak iç ışık veya pencereden gelen güneş ışığı nedeniyle olur. Aslında ortam aydınlatması çoğu ofiste kullanılan ışığın yarısı kadar olmalıdır. Dışarıdan gelen güneş ışığı, perdelik, gölgelik veya panjurları kapatarak azaltılmalıdır. Ancak, karanlık bir odada da çalışmaktan kaçının. Bu durumda ekranınız parlak bir fener gibi olur, gözünüz de aşırı ışık ve aşırı karanlık arasında savaşır. Eğer karanlık koşullarda çalışmanız gerekirse ekranınızın parlaklığını azaltın, böylelikle birkaç saat rahat çalışırsınız ama eninde sonunda gözlerinizde yorgunluk oluşur” uyarısında bulundu.

YAŞ İLERLEDİKÇE IŞIĞA İHTİYAÇ ARTAR
İleri yaşlarda ortam aydınlatmasının daha fazla olması gerektiğini vurgulayan Gedar, “Yaşla beraber ilk olarak gözbebeği çapı küçülür. İkinci olarak göz merceği gençlerde şeffafken, daha sarı olur ve kalınlaşır. Bu iki nedenle gözün sinir tabakasına (retinaya) ulaşan ışık miktarında azalma olur. 60 yaşındaki bir kişinin gözüne giren ışık 20 yaşındaki bir kişinin yüzde 40’ı kadardır. Bu nedenle yaşlılarda özellikle loş ortamda görme keskinliği ve kontrast duyarlılığı azalır. Yaşla birlikte özellikle parlaklıkta ani değişiklikler olursa görme sistemi çabuk adapte olamaz. Eğer çok parlak bir alanda daha koyu herhangi bir yer varsa bunu görmekte zorlanırlar. Aydınlatılan alanın genelinde daha koyu alanlar olmamalıdır. Etrafta insanlar hareket ederken de görmenin azalmaması için ortam yeterince parlak olmalıdır. Ayrıca para saymak, yemek yapmak veya okumak gibi işlevler için ilave ışık da gerekebilir” diye konuştu.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir