\"vucut\"Belki farkında değilsiniz ama aslında vücudunuz size, hastalıklarla ilgili sinyalleri çok önceden veriyor. Vücudunuzu dinleyerek bu sinyaller karşısında tetikte olmak ve çeşitli hastalıkları daha oluşma aşamasındayken engellemek de sizin elinizde
Sağlıklı bir yaşam istiyorsanız, vücudunuzun size neler söylediğine göz atmanız yeterli. İşte Cosmopolitan dergisinin, vücudunuzu dinlemeniz için önerileri:
Ara sıra düz ayakkabılar giyin: Virginia Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre stilettolar, düz ayakkabılarla karşılaştırıldığında dizlerinize ve kalçalarınıza yüzde 25 daha fazla basınç uyguluyor. Bunun için babetlerle barışma vakti geldi. Eklemlerinizdeki basıncı azaltmak ve omurganızı sağlamlaştırmak için de belinizdeki kasları çalıştıran egzersizler yapın.
Sol tarafınıza yatın ve daha rahat uyuyun: Vücudunuzun yaradılışından ötürü sol tarafınıza yattığınızda sindiriminiz kolaylaşıyor. Doktorlar bunun, mide ekşimesi olanlara da yardımcı olacağını düşünüyor. Mide asidinin yemek borusuna ulaşmaması için de sırtınızın altına birkaç yastık koyun.
Eklemlerinizi şımartın: Kronik eklem ağrıları; bilek, boyun, parmak ve kollarlarda küçük çaplı yanma, ağrı ve acılar olarak karşımıza çıkar. Zamanla kronikleşen bu tip ağrılarla baş etmek zordur. Siz siz olun bilgisayarda yazı yazarken bileklerinizi masaya koymayı, masa başında çalışırken dik durmayı unutmayın.
Tırnaklar pek çok şeyin habercisidir: El ve ayak tırnaklarınızda beliren beyaz lekeler, genellikle çinko eksikliğinin belirtisidir. Kaşık şeklindeki tırnaklar ise daha fazla demir almanız gerektiğini işaret eder. Kolay kırılan tırnaklar için en iyi çözüm yolu Omega-3 yağ asidi takviyesidir.
Kulaklarınızı dinleyin ve dinlendirin: Bir araştırmaya göre her beş gençten biri yüksek sesle dinledikleri MP3 çalarlardan dolayı işitme problemleri yaşıyor. Bilim adamları; yaklaşık 20 dakikada bir gürültü molası verilmesi gerektiğini, kulakların ancak bu şekilde iyileşeceğini vurguluyor. Ayrıca çok yüksek sesli kulüplerde kulaklarınıza tıkaç takmayı ihmal etmemelisiniz.
Bacaklara dikkat: Avustralya Kanser Kurulu'na göre en çok bacaklarda görülen melanomları ve bu bölgede aniden oluşan lekeleri, renk veya şekil değiştiren benleri dermatoloğunuza en kısa zamanda muayene ettirmelisiniz. Bu sayede sinsice yaklaşan birçok tehlikenin de önüne geçmiş olacaksınız.

\r\n

Bacakboyu önemli
Eğer bacak boyunuz kısaysa, sigara ve alkol kullanmadan önce iki kez düşünmelisiniz. İngiltere'de Bristol Üniversitesi'nde yapılan farklı iki araştırmaya göre; 75.8 cm'den kısa bacaklara sahip olan kadınların, kalp ve karaciğer hastalıklarına yakalanma riski daha fazla. Bu araştırmaya göre bacak boyu arttıkça, hastalık riski de yüzde 16 oranında azalıyor.


Diğer Yazılarımız
Hamilelikte Demir Eksikliği Nasıl Anlaşılır?
Mevsim geçişinde eklemlere dikkat
Ceninler Parkinson'a umut oldu
2016 Yılı Hacamat Günleri
Katrancının Faydaları
Yerçekimsiz ortamda bel ve boyun fıtığı tedavisi
Zeytinyağını üretiyoruz ama kullanmasını bilmiyoruz
Palyatif bakımın önemi
Üç kadından birinin "kemikleri eriyor"
Sivilce Tedavisinde Tercihimiz Hala Sabun