Aile hekimlerine yönelik seminerde konuşan Türkiye Obezite Cerrahisi Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Yunus Yavuz, Türkiye’de son 12 yılda şeker hastalığında yüzde 90, obezitede yüzde 40 oranında artış yaşandığını söyledi.

Türkiye’de yaklaşık 20 milyon obez hastası bulunduğunu belirten Doç. Yavuz, kadın nüfusunun yoğun olduğu şehirlerde obezitenin yüksek olduğunu belirtti. Dünyanın en obez ülkelerinden biri haline geldiğimizi anlatan Yavuz, şöyle konuştu:

 

 

“Sayılarla ifade edecek olursak, 10 kişiden 3’ü yani 100 kişiden 32’si obez. Bu ciddi bir sağlık sorunu. Sağlık Bakanlığı da bu konuya eğilimi oldukça yüksek. Obezite sigaradan sonra en önemli ölüm nedeni. Obezite önlenebilir bir hastalık. Çünkü zayıfladığınız zaman bütün sorunları ortadan kaldırıyorsunuz. Riskleri azaltılınca yaşam süreniz uzuyor.”

‘OBEZ OLDUKLARININ FARKINDA DEĞİLLER’
Obezitenin başta şeker hastalığı ve tansiyonu tetikleyen en önemli etken olduğunu belirten Doç. Dr. Yunus Yavuz, şunları söyledi: “Obezite cerrahisi Türkiye’de kötü anılıyor. Aslında obezite cerrahisi, safra kesesi ameliyatlarına yakın güvenlikte. Birçok kişi ‘obez’ olduğunu bilmeden yaşıyor. Obezitenin farkındalığının mutlaka yapılması lazım. Göbek, kalça çevresinin ölçülmesi, ağırlık için tartıya çıkılması veya vücut analizi dediğimiz yağ-kilogram-kas oranlarının hesaplanması lazım. Herkes riskleri bilmeli ve ona göre yaşamalı.”

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir