Türk Jinekolojik Onkoloji Derneği Başkanı Dr. Ali Ayhan, Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Proje Şube Müdürü Opr. Dr. Murat Gültekin, ve Doç. Dr. Polat Dursun tarafından hazırlanan ders kitabı, Türk tıp camiasının uluslararası alanda saygınlığını artırıyor.

Kadın kanserleri konusunda tüm Avrupa Birliği’nde eğitim standartlarını belirleyen, hastane akreditasyonlarını AB adına yürüten ve binlerce onkolog üyesi bulunan ESGO’nun, eğitim kitabı olarak kabul ettiği ”Textbook of Gynaecological Oncology”, 11-14 Eylül’de İtalya Milan’da düzenlenen Avrupa Jinekolojik Onkoloji Kongresi’nde dağıtıldı.

 

 

 

Endonezya ve Hindistan’da hizmet veren Hollanda Jinekolojik Onkoloji okulları ile Fransa, İngiltere ve Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde kullanılan kitap,gelecek yıl aralarında İspanyolca ve Rusça’nın da bulunduğu çeşitli dillere çevrilecek. Uluslararası yazarların katkısıyla yazılan, 300 bölüm ve bin 200 sayfadan oluşan kitap, üçüncü baskısını yaptı. DVD ortamında da sunulan kitap, gelecek yıl e-book formatında cep telefonlarına ve tabletlere indirilebilecek.

”TÜRKİYE, AVRUPA’NIN LOKOMOTİFİ HALİNE GELMİŞTİR”
Türk hekimlerinin başarısından gurur duyduğunu belirten Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Murat Tuncer, ”Bu güzel gelişmeyi kamuoyunun bilgisine sunarken gelecekte pek çok benzeri gelişmeleri birlikte yaşayıp gözleyeceğimizi umuyorum” dedi.

Son yıllarda jinekolojik onkoloji alanında yaşanan bilimsel gelişmelerin, Türkiye’yi Avrupa’da alanın ön sıralarına getirdiğini ifade eden Tuncer, şu değerlendirmede bulundu:

”ESGO’nun eski başkanı Alman Doktor Prof. Gerald Gitsch, ‘Türkiye, Avrupa’nın lokomotifi haline gelmiştir’ dedi. Yapılan son çalışmalar, jinekolojik onkoloji alanındaki bilimsel çalışmalarda Türkiye’nin Avrupa’da ikinci, dünya sıralamasında da dördüncü olduğunu göstermiştir. Bu bilim dalının Sağlık Bakanlığımız tarafından yan dal olarak kabul edilmesiyle önümüzdeki günlerde Türkiye çok daha ileri gidecektir. Bu anlamda Textbook of Gynaecological Oncology, Avrupa’da Türk hekimlerce yazılan bir kitabın tıp eğitiminde ders kitabı olarak kullanılmadığı uzun yılların ardından Türk hekimlerinin görünürlüğü açısından da önem arz eden bir adım olmuştur.”

 

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir