Harvard Ünivesitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Asistan Prof. Dr. Utkan Demirci, yumurtalık kanserinin erken teşhisi için, hızlı, ucuz ve evde uygulanabilen idrar testi geliştirdi.

Evde uygulanabilen ucuz ve hızlı testin sonuçları, cep telefonları için geliştirilen uygulama programıyla anında analiz ediliyor. Dünyanın geri kalmış

 

yerlerindeki HIV/AIDS sağlık sorunları üzerine yaptığı başarılı çalışmalarla Massachusetts Institute of Technology Review Magazine tarafından 2006 yılında biyoteknoloji alanında dünyayı değiştirecek olan ilk 35 bilim adamı arasında gösterilen Türk bilim adamı Utkan Demirci, yumurtalık kanserinin erken teşhisi için de idrar testi geliştirdi. Akdeniz Üniversitesi ve Houston Üniversitesi ortaklıklığında, Houston Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Akay tarafından Kumluca’ya bağlı Adrasan beldesinde düzenlenen Amerika-Türkiye İleri Çalışma Enstitüsü Küresel Sağlık Teknolojileri Kongresi’ne katılan Demirci, yeni çalışmasıyla ilgili soruları cevapladı.

Harvard Üniversitesi Brigham Women’s Hospital’da öğretim üyesi olarak çalışan ve kendi laboratuvarında çalışmalarını sürdüren Prof. Utkan Demirci, nano teknoloji ile geliştirdikleri testin, ucuz, hızlı ve evde kullanılabilir olduğunu belirtti.

Yumurtalık kanseri olan hastaların yüzde 90’ının 5 yıl içinde hayatlarını kaybettiklerini vurgulayan Demirci, bunun en büyük sebebinin, hastalığa, erken dönemde zor tanı konulması olduğunu söyledi. Yumurtalık kanseri olan kişilerde CA125 proteinin yüksek olduğunu dile getiren Demirci, hastalığın teşhisi ya da tedavi sonrası hasta takipleri için bu protein miktarının sürekli izlenmesinin önemine işaret etti. Demirci, geliştirdikleri idrar testi ile CA125 proteinin oranını 10 dakikada cep telefonu yazılımıyla analiz ettiklerini ifade etti.

 

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir