\"wqq\"Bakırköy Fizyorom Fizik Tedavi Merkezi'nden fizik tedavi uzmanı Abidin Tanrıkut, hayatı olumsuz etkileyen bu hastalık için, ses dalgalarının kullanıldığı ESWT yöntemiyle yapılan tedavide yüzde 75-80 oranında başarı sağladığını belirtiyor. 3-5 seanslık ESWT'den sonra hasta rahatlıkla yürüyebiliyor. Tedavide kullanılan bu yöntemin bilinen ciddi bir yan etkisi yok.

\r\n

Hastalığın tanısı, röntgen filmi ya da MR ile konulan ve toplumda yaygın olan bu hastalık, 40 yaş üstünde daha sık görülüyor. Fizik tedavi uzmanı Abidin Tanrıkut, topuk kemiğinin sert bir yere çarpması, kilo probleminin ortaya çıkardığı baskı, uzun süreli yürüme ve koşmanın, bu hastalığa sebep olduğunu söylüyor. Topuk dikeni, ayak tabanını saran zarın zorlanmaya bağlı olarak topuk kemiğine yapışmasıyla oluşuyor. Zamanla kireçlenmeye bağlı olarak, gül dikeni halini alan bu kemik zarda mikropsuz iltihaplanmaya neden oluyor. Sabahları kalkıldığında yere basamama şeklinde görülen ağrı, 5-10 dakika içinde hafifliyor. Ancak gün içinde istirahat sonrası ilk basmada ağrı tekrarlıyor. Tedavi edilmediğinde, ağrı artarak yürümeyi engelliyor. Hastalığın kendiliğinden geçme ihtimalinin düşük olduğuna dikkat çeken fizik tedavi uzmanı, erken tedavinin iyileşme süresini hızlandırdığının altını çiziyor.

\r\n

Abidin Tanrıkut, ayakkabı seçiminin önemini ifade ederken, yumuşak tabanlı, topuk kısmı darbe emen ayakkabılar giymenin ağrıyı azalttığına dikkat çekiyor. Yürüyüş ve koşu ayakkabılarının ideal olduğunu söyleyen Tanrıkut, diğer ayakkabıların topuk kısmına ise silikon veya başka malzemelerden yapılmış destekler konulmasının faydalı olacağını ve ayakkabıda 2-3 cm topuk boyunun yeterli olacağını belirtiyor. Ayak tabanını esnetecek egzersizlerin ise sabah ilk kalkışta yapılması gerektiğini ve gün içinde birkaç kez tekrarlamanın faydalı olacağını anlatıyor. ZEYNEP HAŞLAK İSTANBUL

\r\n

Topuk dikeni olan hastaların dikkat etmesi gerekenler

\r\n

Yumuşak topuklu ayakkabı kullanın.

\r\n

Çıplak ayak ile ayakkabı ve terlik giymeyin, yumuşak çorap kullanın.

\r\n

Yalınayak sert zemine (beton, parke, seramiğe) basmayın.

\r\n

Zayıflamak için egzersiz olarak yürüme ve koşmayı değil, yüzme ve bisiklete binmeyi tercih edin.

\r\n

Ayakkabı veya terliğinizin topuğunu yumuşatacak silikon aparatlar kullanın.

\r\n

Uzun yürüyüşlerden kaçının, ayakta kalmamaya dikkat edin.

\r\n

Numarası küçük veya büyük ayakkabı ve terlik kullanmayın.

\r\n

Yüksek topuklu veya topuksuz ayakkabı ve terlik kullanmayın.

\r\n

Çok ağrılı durumlarda buz tamponu uygulamak ağrıyı hafifletirken, sıcak uygulama erken dönemde ağrıları artırabiliyor.


Diğer Yazılarımız
Hindistancevizinin Faydaları
Yaraların temizlenmesinde sadece su kullanabilirsiniz!
Omega-3'leri tüketirken dikkat
Gençlik aşılayan gaz: Ozon
Parmak emme ve yalancı emzik zararlı mı?
Nanenin Faydaları
Çocuklarda Göz Sağlığı
Grip Nedir? Grip aşısı olmalı mı?
Gözündeki çapağa anne sütü damlatmayın
Eğirotunun faydaları