Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boaz Uzman Dr. Ahmet Serdar Saraçel, sinüzitin tedavi edilmediinde görme bozukluklar ve beyin iltihaplanmasna sebep olabileceini söyledi. Saraçel, mevsim deiiklii, alerjik reaksiyonlar, vücut direncinin dümesi ve banyodan sonra hemen darya çklmasnn sinüzite zemin hazrladn belirtti.

Kronik sinüzitin, tedavi edilmemesi halinde ciddi salk sorunlarna yol açtn kaydeden Dr. Saraçel, u bilgileri verdi: “Sinüs ad verilen, yüz kemiklerinin içindeki

 

boluklarn iltihapla dolmas sonucu oluan hastala sinüzit denir. Sinüsleri temizleyen ince kanallar tkanrsa hastalk balar. Bu tkanklk, tedaviyle ya da kendiliinden açlrsa sinüzit iyileir, açlamazsa kronikleir. Sinüs kanallarnn tkanklna, baz burun içi ve sinüslerle ilgili yapsal koullar, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlar, alerjik sebepler, burun ve geniz eti gibi oluumlar yol açabilir.”

Sinüzitin çocuklarda da sk görüldüüne dikkat çeken Ahmet Serdar Saraçel, çou zaman farkna varlmayp ihmal edildiini dile getirerek unlar söyledi: “Çocuklarda bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben hastalk 10 günden uzun sürüyorsa bu bir sinüzit atadr. Genellikle müzminlemeyen çocuk sinüzitleri, k ve bahar aylarnda tekrarlayarak devam eder. Yazn ise genellikle geçer. Olaan koullarda çocuklar büyüdükçe sinüzit ataklar azalrken kaltsal eilimli çocuk sinüzitleri küçük yalarda balar ve sk sk tekrarlar ya da sürekli hale gelir ve yayla beraber düzelme göstermez.”

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir