Sudan korkan çocuğunuzu ‘Nasıl olsa alışır!’ diyerek havuza atmayın. Bu durum ömür boyu sürecek yüzme fobisine sebep olabilir.

Bir psikolog anaokulu müdürü anlatıyor: “Yaz okulumuz vardı. 4-12 yaş öğrencilerine yüzme eğitimi veriyorduk. Öğretmenlerimiz profesyoneldi, işi iyi bildiklerini düşünüyorduk.

 

 

Kursun ikinci gününün sabahında okulda bir telefon trafiği yaşandı. Veliler, ‘Çocuğumuz okula gelmek istemiyor!’ diyorlardı. Kimi sebep söyleyemiyor, sadece ağlıyor anne de “ne oldu” diye okulu arıyor; kimi de “Ben havuzda boğulacaktım, yüzme dersine katılmayacağım.” diye annesiyle pazarlık ederek okula gitmeyi kabul ediyordu. “Aslında denizi, havuzu çok severdi, ne oldu anlayamadım hocam!” diyen anneler de vardı. Çocuklardaki bu korkunun havuza girmek istemeyen ya da sudan çekinen çocukların zorla suya sokulmasının bir sonucu olduğunu anladık.”

Deniz veya havuzda ilk yüzme eğitimi verilirken çocuklar kademeli olarak denize veya havuza yaklaştırılmalı. Her çocuk farklı tepki gösterir. Bazı çocuk hiç korku, tepki geliştirmez, karşı koymaz. Ama tepki gösterenler ve ağlayanlar fobi gelişimi için riskli gruptur. Uygun yaklaşımlarla bilinçli bir eğitim verilmezse bu korku çocuğun bilinçaltına yerleşir ve çocuk büyüdüğünde yetişkinlikte de yüzmeyi reddedebilir. Ağlayan direnen çocuk için başlama yeri muhakkak çocuğa sorulmalıdır.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir