Uzmanlar, spora, zemin ve hava koşullarına uygun ayakkabı ile kıyafet seçiminin sakatlık riskini azaltacağını dile getiriyor. “Çalışan erkeklerin basketbol,futbol,voleybol gibi takım sporlarını hem bir sosyal aktivite hem de spor amaçlı tercih ettiklerini biliyoruz. Ancak düzensiz yapılan bu tip spor aktivitelerinde sakatlık riski daha fazla” diyen Uzmanlar,bu tip takım sporlarınınöncesinde ve sonrasında ısınma ve soğuma egzersizlerinin yapılması gerektiğini ifade ediyor.

 

Uygun zemin seçiminin sakatlık riskini de azaltacağını hatırlatan, futbol için toprak veya çim gibi doğal zeminleri, basketbol ve voleybol için ise parke zeminleri öneriyor.Uzmanlar, tenis ve golf gibi sporların tercih edilmesinin, solunum, dolaşım ve kas iskelet sistemlerini olumlu etkilemesinin yanı sıra sosyal ilişkileri de geliştirdiğini belirtiyor. Açık havada yapılan sportif aktivitelerin ağrı eşiğini yükselttiği ve stres kontrolünde olumlu etkileri olduğu da belirten , antrenmansız ve doğru teknik kullanılmadan yapılan sporlarda kas iskelet sistemi sakatlıklarına sıklıkla rastlandığının altını çiziyor.

 

Karşılaşmaların yapıldığı ortamda sakatlıklara erken müdahale için buz veya soğutucu sprey bulundurulmasının da gerektiğini vurgulayan , kaza anında soğutucu uygulanmasının sağlık merkezine gidene kadar yapılacak en basit ve etkili uygulama olduğunu belirtiyor.

 

 

BİRÇOK HASTALIKTA TEDAVİNİN BİR PARÇASI

Uzmanlar, kalp hastalıkları, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları, obezite,diyabet,hipertansiyon, hiperlipidemi,depresyon, bel, boyun ağrıları ve osteoporoz gibi hastalıkların tedavisinde spor ve egzersizin, tedavinin bir parçası olduğunu hatırlatıyor. Sporun, kan basıncı ve şekerinin düzenlenmesi, kan yağları ve kolesterol seviyesinin düzenlenmesi, kemi tendon ve kas dayanıklılığının artmasında rol oynadığını belirten Uzmanlar, “spor, dokulara oksijen ulaşmasını sağlar ve dokuların oksijen kullanımını düzenleyerek oksijen kullanım kapasitesini maksimuma çıkartır” diyor.

EGZERSİZ PROGRAMINI, UZMAN OLUŞTURMALI

Uzmanlar, kronik hastalığı olan kişilerde egzersiz programlanırken kişinin yaşı, fonksiyonel durumu, kardiyovasküler, respiratuvar fonksiyonu, nörolojik kontrol ve kapasitesinin de  önünde bulundurulması gerektiğini özellikle vurguluyor.

Birden çok kronik rahatsızlığı olan kişilerde egzersiz programının uzmanlar tarafından oluşturulması gerektiğini belirten doktorlar, “Yürüyüş, yüzme,bisiklet gibi aerobik egzersizler sıklıkla önerilen aktivitelerdir. Verilen egzersizler kuvvet, dayanıklılık, esneklik ve mobilite, gevşeme ve koordinasyonu geliştirmeye yönelik olmalıdır” diyor.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir