Sağlıklı yaşam kitapları yazan Fransız araştırmacı Doktor Marie-France Muller, sirkenin birçok faydası olduğunu söyledi. Muller, sirkenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, insan sağlığının dostu ve yardımcısı olduğunu belirtti.

Türk mutfağının vazgeçilmez çeşnisi sirke birçok hastalığa şifa. Sirke kansızlık, kalp-damar hastalıkları, obezite ve cilt hastalıklarının tedavisinde etkili oluyor. Fransız araştırmacı Doktor Marie-France Muller, sirkenin sayısız faydasını anlatan ‘Gençlik ve Sağlık İksiri Sirke’ adlı bir kitap yazdı. Sağlıklı ve kaliteli yaşam

 

konusunda 25 yıldır kitaplar yazan Marie – France Muller, doğal yöntemlerle üretilen sirkenin içerdiği enzimler ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, böylece insan sağlığının dostu ve yardımcısı olduğunu söyledi. Kemal Kükrer’in davetlisi olarak Türkiye’ye gelen yazar Muller, The Ritz Carlton Otel’de düzenlenen basın toplantısında sirke üzerine yazdığı kitabının tanıtımını yaptı.

Muller, kitabında sadece kendisinin denediği doğal tıp reçetelerinin bulunduğunu vurguladı. Muller, “Sirke her derde deva olmasa da onu en basit şifa kaynakları arasında sayabiliriz. Birçok Avrupa ülkesinde özellikle ABD ve Japonya’da sirke, hastalıkların tedavisi için kullanılıyor.” diyerek sirkenin faydalarını aktarıyor. Muller, sirkenin bileşiminin otuzdan fazla temel element ve potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, sodyum, flor, klor, kükürt gibi birçok mineral içerdiğini söylüyor.

Elma sirkesi zayıflamaya yardımcı oluyor

Elma sirkesinin besinlerin ve sıvıların bağırsakta emilimini yavaşlatan ve suda çözünen bir lif olan pektin açısından zengin olduğunu ifade eden Muller, “Pektin, sindirim sisteminde yavaşça ilerlerken bağırsaklara yapışarak kolesterole iyi geliyor. Kolesterolünüz yüksekse yemeklerden önce düzenli olarak ballı elma sirkesi için, kolesterolünüz normale dönecektir.” diyor. Sirkenin fayda sağladığı bir hastalık da kansızlık. Kansızlık şikâyeti olanların günde bir defa ılık ballı suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi koyup içmeleri gerekiyor.

Doktor Muller’e göre, elma sirkesi iştahı düzenleyerek zayıflamaya da yardımcı oluyor. Düzenli olarak kullanıldığında ayda ortalama 500 gr kilo kaybı gözleniyor. Sirkeyle zayıflama tarifi ise şöyle: Her öğünden önce bir tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suya ekleyerek için. Eğer gastritiniz varsa günde bir defa ile sınırlayın. Karahindiba ve adaçayını kaynatın. Karışıma bir kaşık elma sirkesi ekleyin. Üç hafta kullanın…

İyi sirke bulanık renkli ve posalı olmalı

Sirke ve cildin PH değeri birbirine çok benziyor. Bu nedenle sirke antioksidan ve güçlendirici etkisiyle cildi yaşlanmaya karşı koruyor. Sirke çocuklar için de oldukça faydalı. 12 yaşını doldurmuş çocuklar da yetişkinler gibi sirkeyi kullanabilir. Bebeklerde ise sirkenin haricen kullanılmasında bir sakınca görülmüyor. Öte yandan sirkenin doğal olması gerekiyor. En iyi sirke sanılanın aksine bulanık renkli ve içerisinde posaların bulunduğu sirke olarak sınıflandırılıyor.

 

1 Comment

  1. Sklep Internetowy Avatarı
    sklep internetowy

    Wow, incredible weblog structure! How long have you been running a blog for?
    you make running a blog glance easy. The entire glance of your website is wonderful,
    let alone the content! You can see similar here <a href="[Link deleted]

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir