Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, dünyada her yıl en az 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıkları sebebiyle ölüyor.

Özellikle kalp yetmezliği, ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Mustafa Nafiz Karagözoğlu’na göre gıcık tarzında öksürük, hızlı ve düzensiz kalp ritmi, ayak ve karında şişme, hızlı kilo artışı, sık idrara çıkma gibi belirtiler kalp yetmezliğine işaret ediyor. Kalp yetmezliği, kalbin pompalama gücünün olması gerekenden daha az olması anlamına geliyor.

 

 

Bu durumda kalp, vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli miktarda oksijen ve besini vücuda pompalayamıyor. Dr. Karagözoğlu, kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, kalp krizi, kapak hastalıkları, kalp kas hastalıkları, tiroid bezi, böbrek, diyabet ve doğumsal kalp hastalıklarının kalp yetmezliğine sebep olabileceğini söylüyor.

Kalp yetmezliğinin en önemli belirtisinin hızlı ve düzensiz kalp ritmi olduğunu ifade eden Karagözoğlu, sersemlik, yorgunluk, gıcık tarzında öksürük, ayak ve karında ödem, hızlı kilo artışı, sık idrara çıkma, iştah kaybı ve bulantının da bu hastalığa işaret ettiğini dile getiriyor. Kalp yetmezliğinin ağırlığı ile şikâyetler arasında her zaman doğru orantı olmadığını ifade eden Karagözoğlu, ileri derecede kalp yetmezliği olduğu halde herhangi bir belirtinin baş göstermeyebileceğine dikkat çekiyor.

 

Kalp hastaları hangi ilaçlardan uzak durmalı? Ağrı kesiciler, özellikle de romatizma tedavisinde kullanılanlar. Ritm düzenleyici ilaçlar. Kalsiyum kanal blokerleri. Bazı ek gıdalar ve büyüme hormonu tedavisi. Sodyum içeren mide asidini azaltan ilaçlar. Dekonjestan içeren ilaçlar.

1 Comment

  1. Sık İdrara Çıkmak

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir