Prof. Dr. Erdoğan Kunter, sigaranın insanda fiziksel ve psikolojik bağımlılık yaptığını belirterek, sigaranın birden, ara vermeden bırakılmasının daha etkili olduğunu söyledi. Kunter, sigarayı bırakanlara da üzerinden bir yıl geçmeden “Sigarayı bıraktım.” dememeleri tavsiyesinde bulundu.

Prof. Dr. Erdoğan Kunter, sigara içenlerde uzun dönemde kalp ve damar hastalıklarından ölüm

 

ihtimalinin kanserli hastalardan daha yüksek olduğunu ifade etti. İstanbul Medipol Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Kunter, sigarayı bırakmanın en kesin sonuç veren yolunun farkında olarak ve çekilecek zorluğun her gün azalarak yok olacağını bilerek, bir kerede ve asla tekrar içmemek kararıyla bırakmak olduğunu söyledi.

Sigaranın yol açtığı hastalıklardan bahsetmenin etkili olmadığını belirten Kunter, “Çünkü her birey anlatılanların bir başkasının başına geleceğini düşünmektedir. En etkili yöntemin bunun gerçek anlamda bir bağımlılık olduğunun ve kişiye özel bir planla tedavisinin mümkün olduğunun anlatılması olduğunu düşünüyorum.” dedi. Bunu başaramayanların öncelikle bir göğüs hastalıkları uzmanına müracaat etmeleri ve diğer yöntemlerden hangisinin kendisi için uygun olacağını öğrenmeleri gerektiğini dile getiren Kunter, “Bu yöntemlere örnek olarak sigaranın verdiği keyif duygusunu ve sigara içme arzusunu azaltan ilaçlar, nikotin ihtiyacını karşılamaya yarayan bantlar, sakızlar, vs. verilebilir. Ayrıca birçok sağlık kurumunda sigara bıraktırma poliklinikleri bulunmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, her yöntem herkes için uygun değildir. Bu nedenle kendi kendine aniden bırakma yöntemini uygulayamayanlar mutlaka bir uzmandan yardım almalıdırlar.” dedi.

Sigara, fiziksel ve psikolojik bağımlılık yapıyor

Sigaranın iki tip bağımlılık yaptığını dile getiren Kunter, “Bunlar fiziksel ve psikolojik bağımlılıktır. Bağımlının sigara dumanında bulunan nikotini belli aralıklarla almadığında ortaya çıkan sinirlilik, sıkıntı duygusu ve dikkatini toplamada güçlük gibi belirtiler fiziksel bağımlılığın sonucudur.” diye konuştu. Kunter, sanılanın aksine, bu belirtilerin acı verici olmakla beraber yaklaşık bir hafta kadar bir sürede giderek azalarak kaybolacağını aktardı. Psikolojik bağımlılık olarak isimlendirilen bu süreç en az 6 ay ama genellikle 1 yıl sürer. Bu süreçte yenik düşenler, yaşadıkları başarısızlık nedeniyle kendilerine olan güvenlerini kaybederek sigarayı bırakmanın imkânsız olduğuna karar verirler.” şeklinde konuştu.

Sigarayı bırakanların bu gerçeği bilmeleri gerektiğinin altını çizen Kunter, bırakanları da “1 yıl dolmadan kendilerini sigarayı bırakmış saymamalı.” diye uyardı.

Kalp damar hastalıkları ihtimali çok yüksek

Prof. Dr. Erdoğan Kunter, sigara içenlerde uzun dönemde kalp ve damar hastalıklarından ölüm ihtimalinin kanserli hastalardan daha yüksek olduğunu ifade etti.

Kunter, kanser dışında sigaraya bağlı hiçbir hastalık ölümcül olamazmış gibi bir yanlış algının söz konusu olduğunu hatırlatarak, “Bilimsel araştırmalar, sigaranın gözle görülür bir hastalığa yol açmasa bile insan ömrünü 5-8 yıl kısalttığını, eğer herhangi bir aşikar hastalığa yol açmışsa 18-22 yıl kadar kısalttığını göstermektedir.” diye konuştu.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir