Kalp rahatsızlığı, şeker, tansiyon gibi hastalığı bulunanlar, sıcakların iyice arttığı şu günlerde, güneş ışığının yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamalı. Sıcak havalarda beslenme düzenine de dikkat ederek ağır ve yağlı gıdalardan kaçınmak gerekir. Kalp krizi geçiren bir insana yapılacak en iyi yardım, onu hızlıca bir sağlık kuruluşuna ulaştırmak olmalıdır.

Şeker, tansiyon, kalp hastalığı olanlar, çocuklar ve yaşlılar için güneşin etkili olduğu saatlerde dışarı çıkmamak en önemli korunma yollarındandır.

 

Aşırı sıcağa maruz kalmak ani ölümlere sebep olabileceği için kalp hastalığı olanlar, bu mevsimde uygun bir beslenme programı ile kendilerini korumalılar.

 

Kalp krizi geçiren bir kişide ilkyardım, hayat kurtaran en önemli unsurların başında geliyor. Kalp krizi, kalbe giden kanın kesilmesiyle kalp dokusunun bir kısmının ölmesi durumudur. Kalbe kanın ulaşmasını sağlayan koroner damarlar zaman içerisinde yağ yüzünden tıkanır ve bu durum kalp krizine sebep olabilir. Kalp krizi özellikle gelişen modern ülkelerde en büyük ölüm sebepleri arasındadır. İlerleyen yaşlarda daha fazla görülen kalp krizi bazı durumlarda genç insanlarda da görülebilir. Kalp krizi geçiren bir kişiye yardımın en temel ve önemli kuralı, kişinin mümkün olduğunca hızlı bir biçimde en yakın sağlık merkezine ulaştırılmasıdır.

Kişinin kalp krizi geçirdiğine dair belirtiler ve şüphe varsa acilen 112 acil servis aranmalı ve ambulans çağrılmalıdır. Hasta kalp krizi sırasında sakinleştirilmeli ve solunumu takip altına alınmalıdır. Kişinin vücudunu sıkan kıyafet varsa gevşetin ve kravat varsa çıkartın. Kalp üstündeki baskının azalması için kişiyi sırt üstü ve boynu desteklenecek bir şekilde yatırın veya oturtun. Kalp krizi geçirmiş olan insan, kalp rahatsızlığı yüzünden ilaç kullanıyorsa ilacını hemen verin. Kalp rahatsızlığı olan kişilerin kullanmış olduğu dil altı hapları yaşam kurtarabilir özelliktedir. Kişi kendindeyse ve aspirine alerjisi bulunmuyorsa çiğnemesi için aspirin verebilirsiniz. Unutmamalı, ilkyardıma ihtiyacı olan, bir gün siz veya en yakınlarınız olabilir.

* Sema Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir