Son araştırmalarda, dişeti hastalıklarının tedavi edilmesi, düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile kalp sağlığının korunabileceğine dikkat çekiliyor. Sonuçları, dişlerimize özen göstermenin kalbimize iyi bakmanın yollarından biri olduğunu gösteriyor.

Koroner kalp hastalığının temelinde yatan neden çoğunlukla damar tıkanıklığıdır. Plak adı verilen birikintiler, arterlerin duvarlarına yapılaşarak büyür. Bu plaklar, arterlerin içinde yer alan ve kanın geçtiği kanalların ya da boşlukların (lümen) azalmasına/daralmasına neden olur. Koroner arterlerde gelişen damar tıkanıklığı

kalbe giden kanın azalmasına neden olur. Azalma “Anjin” denen göğüs ağrısına ya da kanın gidiş yolunu tamamen tıkamasıyla kalp krizine neden olur.

Damar tıkanıklığı yıllar içinde ağır ağır gelişen bir durumdur. Bu durum kişinin, geçmişten bugüne tüm alışkanlıkları, hayat tarzı ve davranışlarına bağlı olarak ortaya çıkar. Hücrelerde yağ birikir, arterin iç yüzünde kolestrol oluşur. The New England Journal of Medicine’da yayınlanan araştırmaya göre; düzenli ve yoğun periodontit ve kronik bakteriyel dişeti enfeksiyonunun tedavisi sadece dişlerin korunmasının yanısıra, kalp sağlığının da korunmasını sağlıyor. Araştırmayla ilgili şu bilgiler veriliyor:
‘Bu çalışma için tesadüfen seçilen ve çok ciddi periodontit problemi olan 120 yetişkinden, düzenli olarak diş temizliğine gidilmesi ve yoğun periodontal terapi görmeleri istendi. İkinci grupta yer alan katılımcılara ise lokal anestezi uygulanarak dişerindeki plakları temizlendi, kurtarılamayacak dişleri çekildi ve dişetinde yer alan bakterileri için antibiyotik tedavisi yapıldı. İki ay sonra yoğun diş tedavisi gören hastaların koroner arterlerindeki endotel fonksiyonu, kıyas grubuna göre çok daha iyi durumda olduğu görüldü. Endotel hücrelerinin fonksiyonlarındaki azalma, koroner kalp hastalığı gelişiminin öncü işaretlerinden biridir.’

Araştırmacıların, yoğun diş tedavisinin koroner kalp hastalığını önlediğini veya halihazırda koroner kalp hastalığı olan insanların sağlığını korumaya yardımcı olup olmadığını kararlaştırmaları için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaçları olduğu bir gerçek. Ancak ilk veriler gösteriyor ki dişlerimize özen göstermek kalbimize iyi bakmanın birçok yolundan biri.

1 Comment

  1. Sklep Online Avatarı
    sklep online

    Wow, incredible weblog format! How lengthy have you been running a blog
    for? you made blogging look easy. The overall glance of your web site
    is excellent, as well as the content material! You can see similar here <a href="[Link deleted]sklep

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir