Mevlana Hastanesi Diyetisyeni Serpil Koygun, gebelik dönemindeki bir kadın için yetersiz ve dengesiz beslenme kadar ‘iki canlıyı doyuracak miktarda yemek’ yemesinin de hem anne hem de bebek için risk oluşturduğunu söyledi.

Sağlıklı bir gebelikte ideal kilo alımının ayda 1-1,5 kilogram, gebelik süresince de 9-14 kilogram arası olması gerektiğini belirten Koygun, “Bütün vitamin ve mineralleri dengeli olarak almanın en emin yolu besin çeşitliliğine önem vermektir. Tek tip beslenmeden kaçınmak ve tüm besin gruplarından yeterli-dengeli

 

almaktır. Sık sık ve azar azar beslenmek, öğün sayısı 5-6 olacak şekilde ayarlamak bulantı, mide yanması ve şişkinlik gibi şikayetlerin azalmasını sağlayacaktır. Gebelikte düzenli olarak amnios sıvısı yenilenmektedir ve annenin kan hacmi artmaktadır. Bu nedenle su tüketimi 2-2,5 litrenin altına düşmemelidir.” dedi. Koygun, fazla miktarda alınan kafeinin dolaşım problemlerine neden olabildiği uyarısında bulunarak, vitamin, mineral ve posa içeriğinden dolayı günde 5-6 porsiyon sebze, meyve tüketilmeli fakat temizliğine dikkat edilmelidir. dedi.

1 Comment

  1. Sklep Avatarı
    sklep

    Wow, wonderful blog layout! How long have you ever been running
    a blog for? you make running a blog glance easy. The whole glance of your website is wonderful,
    as well as the content! You can see similar here <a href="[Link deleted]internetowy

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir