Yeni bir yıla gireli 10 günü geçti. Bu yıl içinde sağlığınızı korumak ve tüm besin ihtiyaçlarınızı karşılayacak yiyecekleri tüketmak ister misiniz?
Mayo Clinic’te yer alan habere göre işte uzmanlardan yeni yılda sağlıklı kalmanızı sağlayacak öneriler:
1. Yiyeceklerinizi kendiniz yetiştirin, saklayın ve mutlu olun: Evde sebze meyve yetiştirmek yeniden doğmak gibidir. Birçok insan yiyeceklerini kendi bahçesinde yetiştiriyor ya da çiftçilerin pazarlarından alıyor. Böyle yaparak şeker, tuz ve diğer içeriklerin miktarını ayarlayabiliyorsunuz.

 

2. Mutfağınızı odanız yapın: Yemeklerinizi yaptıktan sonra da mutfakta zaman geçirin. Bir yandan mutfağınızı toparlar ya da etrafa iyice bakıp işlerinizi kolaylaştıracak küçük değişiklikler yapabilirsiniz. Böyle olunca birçok erkekler de mutfağa ilgi gösteriyor.

3. Mutfakta teknolojiden yararlanın: İyi bir vejetaryen yemeği mi ya da yöresel bir yemek mi yapmak istiyorsunuz ? Bu konuda cep telefonu uygulamalarından ya da internetten yararlanabilirsiniz. Ya da bu yemekleri dışarıda yemek istiyorsanız restoran adreslerini, fiyatlarını, menülerini ve rezervasyon imkanını bilgisayarınızdan öğrenebilirsiniz.

4. İnsanlar artık et, ekmek ve peynir için kendi yerel perakendecilerine dönmeye başladı. Çünkü yedikleri yiyeceklerin nereden geldiğini bilmek istiyorlar. Aynı zamanda insanlar gıda kalitesi, besin değeri veya güvenliği gibi konularda büyük işletmelerden kaçınıyor.

5. Çocukların sağlıklı yiyecekler yemesi için onları teşvik edin. Okul kantininde yediklerine dikkat edin. Kötü beslenme alışkanlıkları birçok sağlık sorununa yol açabiliyor.

6. Her türlü besin ihtiyacınızı karşılamaya yardım eden, sağlığınızı koruyan yiyecekleri tüketmelisiniz.

 

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir