Türk Nefroloji Derneği’ne (TND) göre, gerekli önlemler alınmazsa Türkiye’de 2015 yılında diyalize giren hasta sayısı 60 binden 100 bine ulaşacak.Derneğin Türkiye’de hastalığın durumuyla ilgili yaptığı CREDİT araştırmasında ise her 6-7 erişkinden birinin çeşitli evrelerde böbrek hastalığı bulunuyor. Bu rakam 7,5 milyon kişi olarak ifade edilirken, beş evreden oluşan hastalığın son döneminde diyalize giren hastaların maliyeti yıllık 1 milyar dolar. 1990 yılında 3 bin civarında olan diyaliz hastaları son 20 yılda 60 bine çıktı. Tablo bu olunca Sağlık Bakanlığı ve dernek, rakamları aşağıya çekmek için çalışma başlattı. Bu

 

konuda 23 Eylül-5 Aralık 2010 tarihleri arasında 21 ili gezecek olan Böbrek Sağlığı Otobüsü yola çıktı. En az 100 bin kişiye ulaşılıp, farkındalığın artırılması planlanıyor. TND Başkanı Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, “Sağlık Bakanlığı özellikle diyaliz hastaları için dünya standartlarının üzerinde bir ortam sunuyor. Fakat vatandaş erken evrede hastalığı bilmiyor. Bunun için sorun sokağa indirilmeli. Biz de bunu yapıyoruz.” ifadesini kullanıyor.

Kampanya için başlangıç olarak Antalya’da düzenlenen 27. Ulusal Nefroloji, Hipertansiyon, Diyaliz ve Transplantasyon Kongresi seçildi. İlaç firması Roche’nun desteklediği kampanyanın bitiş tarihine kadar il il gezecek otobüs test cihazları ile vatandaşa böbrek testleri yapacak, film gösterileri ile böbrek sağlığı hakkında detaylı bilgiler verilecek, broşürler dağıtacak. Projenin koordinatörü olan TND Genel Üyesi Prof. Dr. Kenan Ateş, bir diyaliz hastasının Türkiye’ye maliyetinin 25 bin dolar civarında olduğunu hatırlattı. “Böbrek yetmezliği basit ve ucuz bir idrar ve kan testleri kullanılarak erken saptanılabilir. Böylelikle evresine göre önlenebilir ya da geciktirilebilir. Fakat farkındalığın ve erken tanının düşük olması buna olanak vermemektedir. Eğer bu evreye gelmeden vatandaş böbrek rahatsızlığının olduğunu öğrenirse yüksek maliyetler de ortadan kalkar.” açıklamasını yapıyor.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir