Araştırmalar, daha mutlu olmanız için hem zihninizi ve hem de vücudunuzu eğlence için harekete geçirmeniz gerektiğini gösteriyor. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte daha mutlu olmanızın 5 yolu:

1. Formda olun: Mutluluğu artırmak için en yaygın önerilerden biri de dengeli kiloda olmaktır. Egzersiz ile mutluluk arasında bir bağ olduğunu söyleyen uzmanlar, egzersizin stres hormonu olan kortizolun miktarını azalttığını ve beyne endorfin hormonu pompaladığını belirtiyorlar. Böylece, insan egzersiz yapınca pozitif duygular hissediyor. En son Bristol Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, işten önce ya da öğle arasında yapılan egzersizin insanların daha sakin ve stressiz olmasını sağladığı belirlendi.

 

 

2. Bir gruba katılın: Araştırmacılar, ailesiyle ve arkadaşlarıyla sıkı bağları olan ve çeşitli sosyal etkinlikler ile gruplara katılan kişilerin mutluluk seviyesinin çok yüksek olduğunu açıkladılar. Çok sosyal biri olmasanız da mutluluğunuzu artırmak için diğer insanlarla, komşularınızla iletişim halinde olmanızın önemli olduğunu açıklandı.

3. Güncel ve pozitif kalın: Mutluluğu artırmanın bir yolu da aktif olarak zihninizi meşgul tutmaktır. Her zaman iyimser olun. Kötümser olan insanlar güç durumlar karşısında kendilerini mutsuz hissederler. Problemlere geçici ve çözülebilir durumlar için problemlere yaklaşma yönteminizi değiştirin. Daha iyimser yaklaşırsanız sorunları daha rahat çözersiniz.

4. Küçük şeylerle mutlu olun: Etrafımızdaki her şeye çok fazla ilgi göstermek, dikkat etmek zordur. Fakat küçücük şeylerden mutlu olmayı öğrenirseniz, mutluluğunuzu daha da katlarsınız. Bu teşekkür etmeyi öğrenmek kadar basit bir şey olabilir. Sahip olduklarınız karşısında duyduğunuz şükür de mutluluğunuzu artıracaktır.

5. Mutlu olduğunuz şeyleri yapın: En son yaptığınız ve mutlu olduğunuz aktiviteyi düşünün. Bu belki tenis oynamak, en iyi arkadaşınızla telefonda 2 saat konuşmak, bisiklete binmek ya da bahçenize yeni bir çiçek dikmek olabilir. Sıkılmamak için sürekli bir şeylerle meşgul olun. Böylece, hem zihninizi hem de vücudunuzu aktif hale getirirsiniz ve canınız sıkılmaz. Hemen, sizi meşgul edecek ve hoşunuza giden bir şeyler bulun.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir