Sihirli iğneler sayesinde hastaların yaşam kalitesi yükselebiliyor
MS´e akupunktur desteği

Merkezi sinir sistemini hedef alan Multiple Skleroz´un kesin tedavisi yok. Fakat bazı yöntemlerle hastaların yaşam kalitesi yükseltilebiliyor. Bu yöntemlerden biri de 5 bin yıllık geçmişi olan akupunktur. Bağışıklık sistemini güçlendiren akupunktur sayesinde MS´li hastaların yürüyüşünde düzelmeler oluyor, hastalığın ilerlemesi yavaşlıyor.

Dünyada yaklaşık 2 milyon, Türkiye´de ise yaklaşık 35 bin MS, yani Multiple Skleroz hastası var. MS, özellikle genç erişkinlerde, 20-40 yaş arasında ortaya çıkan, görme, yürüyüş bozukluklarına, bazen kalıcı özürlere yol açan, nedeni bilinmeyen, beyin ve omuriliğine bağlı bir merkezi sinir sistemi hastalığı. Kadınlarda, erkeklere oranla iki kat daha fazla görülen MS´in, ilk belirtileri en çok 30´lu yaşlarda ortaya çıkıyor. Ömür boyu süren bu hastalığın ise kesin bir tedavisi yok. Ancak MS´li hastaların yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik birtakım yöntemlerden söz etmek mümkün. Bu yöntemlerden biri de akupunktur. Dünya çapından birçok uzman, Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da bilimsel bir yöntem olarak onaylanmış olan akupunktur sayesinde, MS hastalığındaki görme bozukluğu, ellerde titreme veya yürüyüş bozuklukları gibi şikâyetlerin hafifletilebileceğini, dolayısıyla hastaların yaşam kalitesinin yükselebileceğini söylüyorlar…

Gelişmeler olumlu
Akupunktur, Çin´den gelen, belki 5000 yıllık bir geçmişi olan bilimsel bir tedavi yöntemi. Romatizmal hastalıklar, alerjiler, astım, baş ağrıları gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan akupunkturun, bazı çalışmalar, MS hastalarına da yararlı olduğunu gösteriyor. Örneğin Portekiz´de Estefania Koruyucu Tıp Merkezi´nde yapılmış olan ve tıp literatürüne geçen bir çalışmada akupunkturun, MS´li hastalarının yaşam tarzını yükselttiği gösteriliyor. 1978-1994 yılları arasında 332 MS´li hasta üzerinde yapılmış olan bu kapsamlı çalışmada, akupunktur sayesinde 8 MS´li hastanın “normal” bir yaşam biçimine kavuştuğu, 132 hastanın durumunda olumlu gelişmeler saptandığı, 118 hastanın durumunda pek bir değişiklik olmadığı, diğerlerinin ise tedaviyi yarıda kestikleri vurgulanıyor. Kanada Çin Tıbbı ve Akupunktur Cemiyeti tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada ise akupunktur sayesinde, iki gözü çok zayıf gören MS´li bir hastanın görme bozukluğu büyük ölçüde düzeldi. Sorularımızı yanıtlayan Londra Thames Valley Üniversitesi, Akupunktur Araştırma Merkezi Koordinatörü Mark Bovey “MS´li hastalar üzerindeki akupunktur çalışmaları ise umut verici” diyerek, York Akupunktur Yüksekokulu´ndan İngiliz bilim adamı Richard Blackwell´in yapmış olduğu küçük bir araştırmaya dikkat çekiyor. Tekerlekli sandalyeye bağımlı iki MS hastasıyla, güçlükle yürüyebilen 2 hastaya akupunktur seansları uygulayan Blackwell´in araştırmasında 4 seans sonra tekerlekli sandalyeye bağımlı kişilerde hiçbir gelişme görülmezken, güçlükle yürüyen MS hastalarının 4 seans sonra daha düzgün yürüyebildikleri görülüyor. Türkiye´de de akupunkturla MS´li hastaların şikayetlerini hafifletmeye çalışan bilim adamları var. Bunlardan biri Akupunktur Derneği Başkanı Dr. Nüzhet Ziyal. 32 yıldır akupunkturla uğraşan, MS konusuyla ise 15 yıldır ilgilenen Dr. Ziyal sorularımızı yanıtladı…

Akupunkturun MS´li hastalara ne gibi yararları olabilir?
Kongrelerde açıklanan sonuçlarda, yurt dışında yapılan çalışmalarda akupunkturun MS´e yararlı olabileceğini gördük ve biz de MS´li hasta kabul etmeye başladık. Akupunktur sayesinde MS´li hastaların şikayetleri hafifliyor, yaşam kaliteleri yükseliyor, hastalığın ilerlemesi yavaşlıyor. Ancak akupunktur bir MS veya herhangi bir hastalık tedavisi değil. Akupunktur, bir denge tedavisidir, özellikle de bağışıklık sistemini güçlendirir.
MS´te düzelmeler görmek için kaç seans gerekiyor?
Aylarca, bazen yıllarca sürüyor seanslar. İlk 40 gün içinde ilk belirtiler oluyor. Hasta elini kullanmaya, daha düzgün yürümeye başlıyor, görmede düzelmeler oluyor. Bu belirtilerden sonra 1-2 sene akupunktura devam etmek gerekebilir. 2 sene içinde MS´lilerin daha iyi olma ve kendilerini idare etme şansları oluyor.
MS´li kaç hastanız var?
Bizim ancak 6 MS´li hastamız olabildi. Çünkü MS´liler bize gelmiyorlar. Bu hastalığı kabulleniyorlar, tedaviden kaçıyorlar. Oysa akupunktur sayesinde bir ay sonra tekrar yavaş yavaş basket oynayabilen bir kız hastamız bile oldu. Doktor arkadaşlarımız da hastaları, akupunktura göndermiyorlar. Akupunktura inanmayan, güvenmeyen, bu işin bilimsel olduğunu henüz anlamayan çok doktor var. Tedaviyi kişileri hastaneye yatırarak, kontrollü yapmamız lazım. Bunu da istemiyor hastalar.
Hastanın kaç gün hastanede yatması gerekir?
En az iki ay yatması gerekir. 40 gün içerisinde ilk belirtiler görülür, ama görülmeyebilir de. Görülmezse, umut yok demektir, tedaviye de boşu boşuna devam etmeye gerek yoktur. Ama 40 gün içerisinde ufak da olsa bir sonuç görülüyorsa, devam ediyoruz. MS tedavilerinde genelde yüksek doz kortizon kullanılıyor. Kortizonun bazı dönemlerde iyi geldiğini biliyoruz, ama yan etkileri o kadar çok ki, bazı hastalar kortizon almaktansa, MS´i çekmeye razı oluyorlar.
MS´te akupunkturun başarı oranı ne kadar?
Hem dünyanın hem de bizim deneyimlerimize göre, başarı oranı yüzde 30´un üzerinde değil. MS´lilerin, hastalığın başında bize gelmemeleri de başarı oranını olumsuz etkiliyor.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir