Kolesterol, yağ ve protein sentezi için hayati bir mineral olan krom, kan şekeri düzeyinin sabit kalmasını sağlıyor. Osteoporozla savaşta ve yaşlanmayı geciktirmede etkili olduğu gibi kas oluşumunu da destekliyor.

Krom eksikliğinde ise kilo kaybı, periferik sinir hastalığı, şeker hastalığı, huzursuzluk ve yorgunluk yaşanıyor. Bursa Özel Bahar Hastanesi’nden Dr. Yavuz Okur, krom eksikliğinin konsantrasyon bozukluğu ve sinirliliğe de yol açtığını belirtiyor.

 

 

 

Okur, ortalama bir diyetin krom yönünden kişilerde eksikliğe neden olabileceğini ve bunun ilerleyen süreçte ortaya çıkabileceğini söylüyor. Kromun, damar sertliğine karşı koruyucu olduğunu ifade eden Okur “Kromun eksikliği kilo kaybına, periferik sinir hastalığına ve şeker hastalığı benzeri belirtilere yol açar. Kolesterol ve trigliserit gibi kan yağlarında düşme, şeker toleransında düzelme görülmektedir. Şeker hastalarında ise insülin ihtiyacı azalmaktadır. Ani kilo kaybı, sinir uçları tahrişi ve kan şekeri düşüklüğü olanlarda kromu tavsiye ediyoruz. Atletlerin kas kütlesinin geliştirilmesinde krom yararlıdır.” diyor.

İşlenmemiş pirinç, et, peynir ve hububatlarla, dana karaciğeri ve balın başlıca krom sağlayan gıdalardan olduğunu belirten Okur, özellikle diyabet olanların krom kullanımını doktor kontrolünde yapması gerektiğini vurguluyor.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir