Almanya’nın kuzeyinde bulunan eyaletlerde hızla yayılan, 19 kişinin ölümüne neden olan koli basili (EHEC E.coli 0157:H7) bakterisinin kaynağı henüz tespit edilemedi. Uzmanlar hastalığın daha çok yayılmasından endişeli.

Alman uzmanlar enfeksiyonlara yol açan bakterinin genetik yapısının değiştiğini tespit etti. Kadıköy Şifa Kadıköy Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve

 

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Aylin İzat Liceoğlu, normal şartlar altında insana zarar vermeyeceğini söylediği kolibasilinin ciddi riskleri beraberinde getireceğini ifade etti. EHEC’in yaptığı hastalıktan korunmak için tüketilen etin mutlaka iyi pişirilmesi gerekiyor. Liceoğlu, şu tavsiyelerde bulundu: Çiğ etin hazırlanması aşamasında kullanılan tüm mutfak aletlerinin dezenfekte edilmesi virüsün yayılmasını engeller. İyi temizlenmemiş çiğ sebze ve meyve yemekten kaçınılmalı. Sık sık elleri yıkamak etkenin insandan insana bulaşmasının önüne geçer. Ayrıca temiz olmayan suların içilmesi veya içinde yüzülmesi de EHEC’in bulaşma ihtimalini artırır. Hastalanmış bebeklerin bezini değiştirdikten sonra eller mutlaka yıkanmalı.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir