YAZ mevsiminin en çok tüketilen meyvesi karpuzun, içeriğinde bol miktarda ‘laykopen’ bulunması nedeniyle, kansere karşıkoruyucu özelliği olduğu bildirildi.
Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Betül Çiçek, karpuzun, kansere karşı koruma özelliği olduğu bilinen laykopen maddesi yönünden oldukça zengin bir meyveolduğunu belirtti. Doç. Dr. Çiçek, şu bilgileri verdi: “Karpuzdaki laykopen maddesi kansere yol açabilen serbest radikaller denilen zararlı toksinlerin sağlıklı doku ve organlarabağlanmasını engeller. Laykopen, doku ve organlarabağlanarak zararlı maddelere karşı koruma sağlar. Bu nedenle karpuz, kansere karşı koruma sağlayan en önemlibesinlerden biridir.’’

Doç. Dr. Betül Çiçek, A ve E vitaminlerinin vücudu kansere karşı en fazla koruyan vitaminler olduğunu da belirterek, “A ve E vitaminleri vücudumuzu kansere karşı korur ama, karpuzda bulunan laykopenin kansere karşı koruyuculuğu A vitamininden 2 kat, E vitamininden 10 kat daha fazladır” diye konuştu.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir