Kar yağışı ile birlikte yürürken düşmeler de arttı. Uzmanlar, kar yağışı ve sonrasında özellikle kaldırımların buzlu olacağına işaret ederken, yürüyüş alışkanlığının kış aylarında değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Buna göre vatandaşlara, büyük adımlar atarak değil adım mesafelerini küçülterek yürümenin, dengede kalarak düşmelerine engel olduğu uyarısı yapıldı.

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, kış ayları ile birlikte karlı günler yaşandığını dile getirerek, bu süreçte sokağa çıkanların yürürken dikkat

 

etmesi gereken bazı noktalar olduğunu söyledi. Adımların küçültülmesinde yarar olacağını aktaran Çetinkara, genelde kış aylarında düşmeye bağlı kırıkların ve yaralanmaların arttığına dikkat çekti. Çetinkara, karlı, buzlu yollarda yürümenin püf noktalarını şöyle sıraladı: “Elleriniz cebinizde yürümeyin. Kucakta bir şey taşımayın. Adım atma sırasında vücut yükünüzü tek ayağa bindirmeyin. Adımlarınızı sürüme seviyesinde atın.” Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baktır ise, “Düşmekten korkmayın, bastığınız yeri görerek yürüyün.” tavsiyesinde bulundu.

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir