İncir yüksek tansiyona çok faydası olan potasyum içeriyor. Üzüm, kalp ve damar sağlığı açısından olduğu kadar ihtiva ettiği C ve E vitaminleri ile de dikkat çekiyor.

İncir dünyadaki en besleyici besin olmayabilir ancak potasyum ve lif içeriği açısından çok önemli bir meyvedir.

İçerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği ile de dikkat çeker.

Maksimum lif için incir

Amerikan Diyabet Kurumuna göre insanlar günde 25 ile 50 gr arasında lif (posa) tüketmeliler. Ulusal Bilim Akademisi’ne göre ise yaşa ve cinsiyete bağlı olarak bumiktar 21 ile 38 gr arasında belirlenmiştir.

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, diyetinde yüksek miktarda lif tüketen erkeklerin (yaklaşık günde 29 gr) az lif tüketenlere kıyasla kalp krizi riskinin yüzde kırk oranında düştüğünü göstermiştir.

Yüksek lif içeren beslenme tarzlarının çok daha sağlıklı bir kan şekeri ve kilo kontrolü sağladığı da ispatlanmıştır.

3-4 incirde yaklaşık 5 gr lif bulunur ki, bu da inciri en yüksek lif içeren besinler arasına yerleştirir. İşin içinde bir de kalsiyum var. Ortalama 3-4 incir, yaklaşık 125 kalori karşılığında size 82 mg kalsiyum, artı 34 mg magnezyum sunar.

Bu bir bardak portakal suyundakinin 3 katından fazladır. Aynı zamanda 473 mg potasyum da alırsınız ki bu miktar, inciri potasyumu yüksek besin kılar.

Tansiyon sorunu yaşayanlara birebir

Yapılan çok sayıda araştırmada sebze ve meyve gibi potasyum açısından zengin yiyeceklerle beslenenlerin kalp rahatsızlığı ve inme oranlarının düşük olduğu kanıtlamıştır.

Üstelik tansiyonu düşük tutmanın kilit maddesi potasyumdur. En son yapılan incelemelerde düzenli şekilde yüksek potasyum içeren besinler tüketen insanların kan basıncının tüketmeyenlere kıyasla daha düşük olduğu kanıtlanmıştır.

Potasyumun tansiyon üzerindeki etkisinin incelendiği 33 araştırmayı yakın zamanda gözden geçiren araştırmacılar işe başlarken tansiyonu normal olan ve günde 2.340 mg potasyum alan (besinlerden takviye olarak) katılımcıların yüksek tansiyon yaşama riskinin yüzde 25 azaldığını keşfetmişlerdir.

Bu düşüş yüksek tansiyon sorunu yaşayanlar için çok önemlidir. Potasyumun diğer faydası da inmeye karşı korumasıdır. Bir incelemede her gün bir öğün incir gibi potasyumu zengin yiyecekler tüketen yüksek tansiyon hastalarının ölümcül inme riskinin yüzde kırk oranında azaldığı keşfedilmiştir.

Yaşlanmaya karşı en etkili doğal koruma

ÜZÜM besleyici öğelerle dolu ki, bunların büyük çoğunluğu uzun yaşamın anahtarı olan bir eczane gibidir. Resveratrol’ü ele alalım. Resveratrol üzüm kabuğunda ve çekirdeğinde bulunan bir bileşkedir. Resveratrol, teknik açıdan bitkilerin kendilerini patojenik mikroorganizmaların saldırısına karşı savunmak için oluşturduğu kimyasal bileşkedir, yani fitoalekzin’ler olarak adlandırılan bileşke sınıfına dahildir.

Ancak resveratrol sadece kendisini üreten bitkileri korumaz. İnsanlarda da yüksek resveratrol alımı kardiyovasküler hastalık tekrarı ve kanser riskinde azalmayla ilintilidir.

Kanser başlangıcını önleyen bir koruyucu

Şikago Illinois Eczacılık Fakültesi’nde yapılan çalışmalar resveratrol’ün tümör oluşumundaki üç temel aşamada kanser önleyici faaliyet gösterdiğini ispatladı. Resveratrol aynı zamanda hücre değişimine sebep olan diğer etkenleri bloke ederek kanser başlangıcını önleyen bir koruyucudur. Ayrıca, hücreleri DNA’lara zarar veren serbest radikallere karşı korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Tatlandırıcı niyetine kullanın

Louisiana State Üniversitesi Tarım Merkezi Beslenme Uzmanı Catrinel Stanciu, incir püresinin birçok yemekte tatlandırıcı olarak kullanılabileceğini ifade ediyor. 225 gr. inciri bir bardağın yarısından daha az bir suylamikserden geçirerek incir pürenizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bu püreyi sütünüzde, yoğurdunuzda ve tatlılarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. İnciri lif, kalsiyum, potasyum içeriğiyle birlikte lezzeti için yiyin, mevsiminde olmak kaydıyla 3-4 taze incir yemek yeterli olacaktır. Unutmayın, kurutulmuş olanların kalori miktarı daha fazladır.

Harika bir yaz atıştırmalığı hem de buz gibi

Üzümü dondurun. Evet derin dondurucunuzda dondurun. Bu uygulamanın ardından üzümler birer şerbet topu gibi oluyorlar ve atıştırmak için harika yiyecek haline geliyorlar.

Beslenme tarzınını bir parçası haline getirin

Resveratrol belki de yaşlanmayı geciktiren en faydalı yiyeceklerden biri olabilir. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde patoloji profesörü olan David Sinclair’in yaptığı bir araştırmada, bu güne kadar teste tabi tutulan tüm hayat formlarının maya hücrelerimeyve sinekleri, kurtlar ve fareler yaşam sürelerinin çok küçük miktardaki resveratrol kullanımıyla inanılmaz derecede uzadığı görülmüştür. İşte, resveratrolün alabileceğiniz en iyi yaşlanma karşıtı takviyelerden biri olarak düşünülmesinin sebeplerinden biri budur. Bu, günlük yaşlanma karşıtı bileşke ihtiyacınız için takviye almanız gerekmez. Sadece üzümü beslenme tarzınızın bir parçası haline getirin, yeter! Kara (kırmızı, mor) üzümün kabuğu ve çekirdeği iyi bir resveratrol kaynağıdır

Önemli bir ayrıntı

Ne yazık ki üzüm; tarım ilaçlarından en fazla etkilenen meyveler arasındadır. Dolayısıyla üzümü aldıktan sonra çok iyi yıkamanız çok önemlidir.

Az miktarda tüketmeye özen gösterin

Birçok kişi üzümdeki şekerden dolayı kaygılanmakta. Karbonhidratı fazla tüketmemeniz gerekiyorsa bilmelisiniz ki bu yiyecekteki karbonhidratmiktarı biraz yüksektir. Ancak glisemik indeksi yüksek seviyededir ve daha da önemlisi glisemik yük açısından ki bu kaygılanmanız gereken tek rakamdır oldukça düşüktür (10’un altında). İşin sırrı üzümü çok tüketmemektedir ki bunu yapmak bazen çok kolay olmayabilir. Bir kâsesi 106 kaloridir. Üzümde az miktarda da (294 mg) potasyum vardır. Çekirdeklerini ve kabuğunu da yemenizi öneririm. Üzüm çekirdeğinden, sağlık açısından çok faydalı olan yabana atılamayacak kadar çokmiktardabileşke elde edilmektedir.Bir porsiyon üzüm: 15 iri taneli bir salkımdır.

Biliyor muydunuz ?

İncir özlerinin (tahminen içer diği benzaldehit sebebiyle) Japon araştırmalarında tümörleri küçülttüğüne dair yaklaşık yüz kadar kayıt bulunmaktadır.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir