OTİZMİ ÖNLÜYOR
Kaç yaşına kadar emzirmek sağlıklı?
Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) iki yaşına kadar anne sütü vermeyi öneriyor. Ancak altı aydan sonra anne sütüne devam ederken, tamamlayıcı besinlerin de beslenmeye ilave edilmesi gerekir. Bir yaşından sonra; anne sütü miktarı bebeğin günlük enerjisinin yüzde 50’sini, günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 90’ını, A vitamini ihtiyacının ise yüzde 50’sini karşılamaya yeter. Demir ve minerallerin temini için tamamlayıcı besinler gereklidir. Öte yandan son çalışmalar; anne sütünde hormonların varlığını göstermiştir. Gralin, besin alınımını destekler; obestatin, kilo alımını baskılar. Leptin ve adiponektin ise yağ dokusu oluşumunda etkili hormonlardır. İki yaşına kadar anne sütü alan çocuk; tip 1 diyabet, çölyak, lenfoma ve obez olmaz. IQ skoru daha yüksek, daha özgüvenli ve sosyal ilişkileri daha sağlıklı olur. Son paylaşılan yayınlarda anne sütünün hiperaktivite, dikkat eksikliği ve otizmi önlediği de açıklanmıştır.
Çocuk ne zaman sütten kesilmeli peki?
Belli bir zamanı yoktur. Ama bebek sadece anne sütü ile beslenmeyi tercih ediyor, sürekli emmek istiyor, kilo alımı düşüyorsa veya gece anne göğsünde olmak için sık sık uyanıyorsa, altıncı aydan sonra sütten kesme kararı alınabilir. Her bebek ve anne ilişkisi kendine özeldir ve onlara uygun yöntem, başka anne-bebeğe uymayabilir. Anne sütünü kesmenin en büyük nedeni; yüzde 36 ile bebeğin kendisinin bırakmasıdır. Annenin sütünün kesilmesi (yüzde 24) ve annenin işe başlaması (yüzde 9) da önemli nedenlerdir.

 

Kronik hastalıkların süt yapımına olumsuz etkisi var mı?
Her annenin sütü kendi çocuğuna özeldir. Tam tersine; mesela multipl sklerozlu hastaların bebeklerini emzirme sürelerinde remisyona (hastalık aktivitesinin bulunmadığı durumlar için kullanılan tıbbi bir terim) girdiği görülmüştür. Gebelikte aktif tüberküloz teşhisi konulan, doğumdan bir hafta önce tedavisine başlanan anneler ise çocuklarını koruyucu tedavi eşliğinde emzirebilirler.
Emzirmenin anne sağlığına yararı var mı?
Evet, emzirme anne sağlığını olumlu etkiler. Annede; over (yumurtalık) ve meme kanseri görülme riskini düşürür. Emzirme süresi ne kadar uzun olursa, kanser riski de o kadar azalır. Öte yandan emzirmek, doğum sonu kanamalarını da azaltır.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir