ExMI yöntemiyle çalışan sandalye, pelvis taban kaslarını ve sinirlerini aralıklı olarak manyetik dalgalarla uyarıyor ve idrar kaçırma kabusuna son veriyor.

Ekstrakorporal Manyetik Innervasyon (ExMI) adı verilen yöntemle kaslar her manyetik dalgada kasılıyor ve gevşiyor. Hasta tedavi süresince pelvis kaslarının kasılıp gevşediğini hissediyor. Bu uyarı idrarı ve büyük abdesti tutmaya yarayan kasların (sfinkter) fonksiyonlarını artırıyor ve pelvik taban kaslarını güçlendiriyor.

 

Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Filiz Candan Topuz, kadınların canını sıkan idrar kaçırma sorununa çözüm sunan yöntem hakkında şunları söylüyor:

“Diğer ameliyat dışı tedavi yöntemlerinde olduğu gibi vajina ya da makata herhangi bir alet uygulanmaz. Hasta bir sandalyede 20-30 dakika süreyle elbiseleri ile oturur. İdrar kaçırmaya gaz ve büyük abdest kaçırma da eşlik ediyorsa bu şikâyetlerde tedavi sonrasında düzelmektedir.

Uygulama haftada 2 kez 8-10 hafta süreyle yapılmaktadır. Görevli hemşire tarafından doktorun öngördüğü şekilde uygulanır. Literatürde yüzde 60-80 gibi oldukça yüksek başarı oranı var. En önemli avantajı diğer yöntemlerde olduğu gibi hastanın vajinasına ve makatına herhangi bir alet uygulanmamasıdır. Her tip idrar kaçırmada etkilidir.

Tedavide düşük ve yüksek frekanslı dalgalar kullanılmaktadır. Hasta sandalyede oturduğu süre içinde ilgili bölgede hafif bir titreşim ya da dalgaların çarpma hissini duyabilir; hatta pelvik kasların kasıldığını hissedebilir. Tedavi sırasında ve sonrasında ağrı duymaz. Tedavi biçimi hastanın şikâyetlerine göre mutlaka hekim tarafından düzenlenmelidir. Manyetik tedavinin hekim tarafından öğretilen hastanın kendi kendine uyguladığı pelvik taban egzersizleriyle desteklenmesi tedavideki başarıyı artırır.

Hastanın şikâyetleri, hafifse ya da sıkışma tarzında idrar kaçırma varsa ameliyat dışı yöntemler ile tedavi edilir ve hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Eğer hastanın şikâyetleri ciddiyse, ped kullanıyor ve idrar kaçırma sosyal hayatını etkiliyorsa seçilecek tedavi yöntemi ameliyattır.

Günümüzde lokal anestezi kullanarak küçük bir kesi ile 10-15 dakika süren ameliyatlar yapılmaktadır. Bu ameliyatlarda hasta aynı gün taburcu edilmektedir ve uzun dönem başarı oranları yüzde 95’in üzerindedir.”

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir