Human papilloma virüsünün (HPV) sadece kadınlarda kansere neden olduğu, erkeklerde ise taşıyıcılıktan öteye geçmediği düşünülüyordu. Prof. Dr. Anna R. Giuliano, 4 bin erkek üzerinde yapılan bir araştırmayla bu bilginin geçerliliğini yitirdiğini söyledi. HPV virüsünün erkeklerde de enfeksiyonun ötesinde kansere yol açtığı tespit edildi.

 

 

-Dünyada yılda ortalama 280 bin kadının öldüğü rahim ağzı kanserine neden olan virüsler erkekleri de etkiliyor. Florida’daki Moffitt Kanser Merkezi’nde Risk Değerlendirmesi, Tespit ve Müdahale Programı’nın sorumlusu Prof. Dr. Anna Giuliano, yapılan son araştırmalarda human papilloma virüslerinin (HPV) erkeklerde sadece enfeksiyon yapmadığını, kansere de sebep olduğunu vurguladı. 18 ülkeden 4 bin erkekle yapılan çalışmada bu virüsler erkeklerde sıklıkla ağız, dil ve anal kanalda kansere neden oluyor. Ağız bölgesindeki kanserlerde kadınlara göre erkekler 4 kat daha risk altında. Bu virüslerin kadınlar tarafından taşıyıcılığı testlerle belirlenirken, erkeklerde erken teşhis mümkün değil. Özellikle HPV 16-18 virüslerinin erkeklerde kanseri tetiklediğini anlatan Giuliano, erkeklerin de kadınlar gibi bu virüslere karşı aşılanması gerektiğini belirtiyor. Dünyada ise iki tane rahim ağzı kanseri aşısı kadınlara uygulanıyor. Sağlık Bakanlığı önümüzdeki dönemde milyonlarca kadına rahim ağzı kanseri aşısının yapılması için Bilim Kurulu kararını bekliyor.

Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen EUROGIN 2011 toplantısında HPV’nin yetişkin kadın ve erkeklerin yanı sıra genç nüfusta görülme sıklığına ilişkin yapılan son araştırmalar açıklandı. Kadın hastalığına neden olan etken olarak bilinen HPV virüslerinin erkeklerde ciddi oranda sıkıntıya neden olduğunu anlatan Prof. Dr. Anna Giuliano, bugüne kadar erkeklerin HPV taşıyıcısı olduğu, enfeksiyonu kadınlara bulaştırdıkları görüşünün yaygın olduğunu ifade etti. Yapılan çalışmayla bu düşüncenin tamamen yıkıldığını aktaran Giuliano, erkeklerde HPV’nin ağzın değişik bölgelerinde, cinsel organda, anal kanalda kansere sebep olduğunu kaydetti. Giuliano, “Çalışmalarda kansere daha çok HPV 16 virüsü yol açıyor. Erkeklerde bu virüsü taşımak 2 yıl sürüyor. 30 ay sonunda vakaların yüzde 11’inde enfeksiyonun hâlâ sürdüğünü gördük. HPV 16 daha riskli bir tip olduğu için enfeksiyonun uzaması riski artırıyor.” diyor.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir