Kök hücreler bedenimizin yapı taşları olarak tanımlanabilir. Birçok uzman kök hücrelerin bazı hastalıkların tedavisinde kilitöneme sahip olduğunu düşünüyor. Kök hücre tedavisine ilişkin bazı klinik deneylerde de çok iyi sonuçlar alındığıgözlemleniyor. Amerika’nın Sesi (VOA)’da yer alan habere göre, araştırmacılar AIDS’e yol açan virüsün tedavisinde kök hücrelerden bir an önce yararlanmayı umuyorlar.

Diana Souza, ”Kök hücreler koluma enjekte edildi,” diyor.

Diana Souza kök hücre tedavisiyle kırılan kolunun işlevini tam olarak geri kazandığını söylüyor: ”Bu bir mucize. İşe yarıyor. Kolum bunun bir kanıtı.”

Kök hücreler hastalıklı hücre ya da dokuların yerine yenilerini yapmak için kullanılıyor. California Rejeneratif Tedaviler Enstitüsü’nden Joseph Anderson, HIV enfeksiyonuna karşı kök hücre tedavisi üzerinde çalışıyor. Uzman, farelerin bağışıklık sistemini, HIV’ye dirençli kök hücrelerle değiştiriyor.

 

Joseph Anderson, ”Farelerde HIV virüsü, varlığını sürdürse bile, normal bağışıklık sistemini oturtmayı başardık. Virüse dirençli hücreler, normal bağışıklık sistemini korumayı sağladı,” diyor.

Anderson, bu yöntemin bağışıklık sistemi işlevini yitirmiş tüm hastaların tedavisinde kullanılabileceğinisöylüyor. Uzman genetik mühendisliğiyle geliştirilen kök hücrelerin hastaların normal bağışıklık sistemlerini korumalarını sağlayacağını söylüyor: ”İnsanlar üzerindeki klinik deneyler başladığında HIVtaşıyanların normal bağışıklık sistemini korumayı sağlayacağız. Bu şekilde hastalar HIV’e karşıkullandıkları anti virütik ilaçlara devam etmek zorunda kalmayacak çünkü HIV ile mücadeleyi genetik olarak dirençli kök hücreler üstlenecek.”

Uzmanlar kök hücre tedavisinin teoride bir sefere mahsus olacağını söylüyor ve tedavinin hastanın tüm bağışıklık sistemini yenileyerek HIV ilaçlarından kurtulmasını sağlayacağını umuyor.

1 Comment

 1. Ecommerce Avatarı
  ecommerce

  Wow, incredible blog format! How long have you been running a blog
  for? you made blogging glance easy. The full glance of your web site is magnificent,
  let alone the content! You can see similar here
  <a href="[Link deleted]online

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir