Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Okan Toygar, göz tansiyonunun (glokom) yaygın bir hastalık olduğunu belirterek, 40 yaşın üzerinde oluşan ve yıllar içinde çok sinsi ilerleyen rahatsızlığın engellenebilir bir körlük sebebi olduğunu kaydetti.

Dr.Erken teşhisin çok önemli olduğunu ifade eden Dr. Toygar, şu bilgileri verdi: “Görme kaybı oluştuktan sonra geri dönüş olmuyor. Bu yüzden normal göz

 

muayenesi sırasında tespit edilen anormal göz içi basıncı artışı hastalığın ilk belirtisi olabilir. Göz doktorunca düzenli aralıklarla yapılan muayeneler glokomun erken tanı ve tedavisi için en iyi yoldur.”

Dr. Toygar, hastalığın damla, ameliyat ve nadiren lazer ile tedavi edildiğini ifade etti. Tedavilerin amacının hastanın kalan görmesinin korunup görmeyi artırmaya dönük olduğunu açıklayan Dr.Toygar, şunları söyledi: “Sarı nokta hastalığı gözde makula (görme merkezi veya sarı nokta) ismi verilen bölgenin bozulmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Makula dejenerasyonu tamamen körlükle sonuçlanmaz. Kuru tipteki dejenerasyonun tedavisinde ise görmeye yardım edici cihazlar kullanılır. Bazı vitamin desteklerinin kısmi faydası olduğu düşünülmektedir.”

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir