Almanya'da ölümlere yol açan ve kaynağı henüz net olarak saptanamayan bakteri EHEC, su ve gıdalarla bulaşıyor.

Memorial Şişli Hastanesi Klinik Laboratuvarlar Koordinatörü Doç. Dr. Kenan Keskin, hastalığın ilk etapta kanlı ishal ile seyreden bir bağırsak enfeksiyonu şeklinde başladığını söyledi. Hastalık bir kısım hastada böbrek yetmezliği ve kanın alyuvar hücrelerinde yıkımla seyreden ve ölümcül olabilen, "hemolytic uremic syndrome" (HUS) denilen bir hastalığa doğru ilerleyebildiğini aktardı. Almanya çapında şu ana kadar 1.526 kişide EHEC bakterisi tespit edildiği, bunlardan 627'sinin HUS hastası olduğu bildirildi.

Kenan Keskin, "Ölümcül hastalığa sebep olan E.coli tiplerini diğerlerinden farklı kılan en önemli özellikler, bunların, 'verotoksin' veya 'shigatoksin' adı verilen çok kuvvetli bir zehir üretebiliyor olmalarıdır." dedi. Hastalığın, bu kuvvetli zehirin etkisiyle oluştuğunu dile getiren Keskin, EHEC denilen bakterilerle oluşan ve kayıtlara geçmiş ilk salgın hastalığın 1982 yılında ABD'de gerçekleştiğini ifade etti.

Hastalığın kuluçka süresi 3-8 gün arasında değişmekle birlikte, vakaların çoğu 3-4 gün arasında olmakta. Hastalığa en sık yakalananların küçük çocuklar ve yaşlılar olduğu bilinmekle birlikte halen devam eden salgında bilinenin tersine hastaların büyük bir çoğunluğunu 18 yaş üstü bireyler oluşturmakta. Hastalığın başlangıç belirtileri, kramp tarzında karın ağrısı ve kanlı ishal. Bu belirtilere bulantı ve kusma ve ateş de eşlik edebiliyor. Doç. Dr. Keskin, hastalığın 10 gün içerisinde iyileşebileceğini ama HUS gelişen hastalarda tablonun giderek ağırlaşıp, böbrek yetmezliği ile birlikte kan hücrelerinde yıkım meydana gelebileceğini aktardı. Keskin, bu hastaların mutlaka hastanede ve durumun ciddiyetine göre yoğun bakım servisinde tedavi edilmeleri gerektiğini ifade etti.


Diğer Yazılarımız
Makyaj için aldığınız ürünlere dikkat edin!
Kalın bel çevresi şeker hastalığına daetiye çıkarıyor
Çocuğunuz erken okumaya başladıysa...
Affedici olmak kalbe iyi geliyor
Bebeklerin diş temizliği yetişkinler kadar önemli
Hazır bezler tuvalet eğitimini geciktiriyor
Sağlıksız klima, nefes almayı zorlaştırıyor
Alzheimerli hastasının bakımında huzurlu bir ev ortamı şart
Ofiste Çalışanlara Dik Durma Dersleri
Öfkemizi nasıl kontrol edebiliriz?