37 yaşındaki makyaj uzmanı Aslı Ayfer Tirtom, doğum kontrol hapı içti, sağlık sorunlarıyla karşı karşıya geldi. Bacağındaki damar tıkanan Tirtom, her an korkuyla yaşadığını belirterek, “İlaca başladıktan 13 gün sonra sol bacağımda şişme meydana geldi. Riskim devam ediyor, merdiven çıkarken yoruluyorum, ayakta duramıyorum, pıhtı içimde bir yerime gidecek diye korkuyorum, bu pıhtıyla yaşamak zorundayım” dedi.

 

“Doktora herhangi bir yan etki olup olmayacağını sordum, ‘bir şey olmaz’ dedi” şeklinde konuşan Tirtom, hap kullanımı öncesinde doktor tarafından uyarılmadığını söyledi.

Tıbbi hata iddiasıyla, ithalatçı firmaya ve doktoruna dava açan Tirtom, “Kadınların bilinçlenmesi ve Sağlık Bakanlığı’nın bir şeyler yapması gerektiğini gördüm ve doktoruma dava açtım” diye konuştu.

SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇMEDEN KULLANILMAMALI
Doğum kontrol hapları bilinçsiz kullanıldığında büyük risk oluşturuyor. Karaciğer hastalıkları ve damar tıkanıklığı da bu sorunlar arasında.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Altuğ Semiz, “Belli yaş üzeri kadınlarda doğum kontrol hapı kullanılmaz. 39 yaşına kadar kullanılabilir, kullanım öncesinde meme ultrasonu yapılmalı, aile hikâyesi sorgulanmalıdır. Şüpheli bir hikâye varsa damar hastalıklarına karşın da gerekli kontroller yapılmalıdır” diye konuştu.

Dr. Semiz, hap kullanımında da karaciğer enzimlerinin normal olup dolmadığına bakmak için 6 ayda bir kontrol yapılması gerektiğini söyledi.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir