Türkiye’de 20 yaş üzeri nüfusun yüzde 13,6’sının diyabet hastası olduğu, sayının sürekli arttığı belirtildi.

Türk Diyabet ve Obezite Vakfı Başkanı Dr. Hasan İlkova, diyabet sorununun Türkiye’nin en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını, 2010 yılında yapılan TURDEP-2 araştırmasına göre ülke genelinde 20 yaş üzerindeki nüfusta diyabet oranının yüzde 13,6 olarak belirlendiğini bildirdi. Bu rakamın çok yüksek olduğunu ifade eden İlkova, yaklaşık 10 yıl önce aynı yaş grubu üzerinde yapılan araştırmada diyabet oranının yüzde 7,5 olarak belirlendiğine, rakamın 10

 

yılda neredeyse iki kat arttığına dikkati çekti. Dr. Hasan İlkova, artışın aynı oranda devam etmesi durumunda 2020 yılında rakamların daha da ürkütücü bir durum alabileceğini belirterek, “Diyabet, çevre faktörlerine, beslenme ve yaşam tarzlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Hareketsiz yaşam ve beslenmedeki dengesizlik diyabetin temel nedeni.” dedi.

 

Sağlık Bakanlığı Temel Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Türkiye Obezite ile Mücadele ve Kontrol Programı’nda Türk halkının beslenme durumu ile ilgili değerlendirme yapılan bölümde, halkın temel besininin ekmek ve diğer tahıl ürünleri olduğu belirtildi. Günlük enerjinin ortalama yüzde 44’ünün sadece ekmekten, yüzde 58’inin ise ekmek ve diğer tahıl ürünlerinden sağlandığı vurgulanan çalışmada, şunlar kaydedildi:

“Yıllar içerisinde besin tüketim eğilimi incelendiğinde ekmek, süt-yoğurt, et ve ürünleri, taze sebze ve meyve tüketiminin azaldığı, kuru baklagil, yumurta ve şeker tüketiminin ise arttığı söylenebilir. Genelde toplam yağ tüketim miktarında önemli farklılık olmamasına rağmen bitkisel sıvı yağ tüketim miktarının katı yağa oranla arttığı gözlenmektedir. Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı, Hıfzıssıhha Mektebi Müdürlüğü tarafından yapılan beyana dayalı Ulusal Hane Halkı Araştırması’na göre ülkemizde 18 yaş üstü bireylerin ortalama günde 1,64 porsiyon meyve ve 1,57 porsiyon sebze tükettikleri, bu oranın bölgelere, kırsal ve kentsel yerleşim yerlerine göre farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.”

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir