Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, kanser tedavisinde kullanılan 2 ilacın sahtelerinin piyasaya sürüldüğü uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yer alan duyuruda, Roche Müstahzarları San. A.Ş.’nin ithal ettiği ”Altuzan 400 mg/16 ml Konsantre İnfüzyon Çözeltisi İçeren Flakon” adlı müstahzarın B5018B01 seri numaralısı ile ”MabThera 500 mg/50 ml İnfüzyon için Konsantre

 

Sol. içeren Flakon” adlı müstahzarın B6077B01 seri numaralısının sahtelerinin ele geçirildiği belirtildi.

Duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

”Bakanlığımıza ulaşan bilgide Roche Müstahzarları San. A.Ş.’nin ithal ruhsatlarına sahip olduğu B5018B01 seri numaralı ”Altuzan 400 mg/16 ml Konsantre İnfüzyon Çözeltisi İçeren Flakon” ve B6077B01 seri numaralı ”MabThera 500 mg/50 ml İnfüzyon için Konsantre Sol. içeren Flakon” adlı müstahzarların sahtelerinin ele geçirildiği; söz konusu firma tarafından yapılan ön incelemelerde ise her iki ürünün ürün kutusu, Türkçe prospektüs, fiyat etiketi ve flakon etiketinin Roche standartları ve şahit numunelerine uygun olmadığı tarafımıza bildirilmiştir.”

-”SORUMLULUK SAHİBİ GLOBAL BİR ŞİRKET OLARAK ÜZÜNTÜ İÇİNDEYİZ”-

AA muhabirinin, konuya ilişkin olarak söz konusu ilaçları ithal eden Roche Müstahzarları Sanayi A.Ş. yetkilileri, ”Şirketimize ait B5018B01 seri numaralı ‘Altuzan 400 mg/16 ml Konsantre İnfüzyon Çözeltisi İçeren Flakon’ ile B6077B01 seri numaralı ‘MabThera 500 mg/50 ml İnfüzyon için Konsantre Sol. içeren Flakon’ ürünlerinin sahtelerinin sınırlı sayıda piyasada mevcut olduğunun öğrenildiğini” belirtti.

Şirketleri tarafından yapılan ön incelemelerde, ”Söz konusu ürünlerin standart dışı özellikleri tespit edilerek Sağlık Bakanlığı’na ve diğer ilgili resmi makamlara bilgi verildiği” ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

”Sağlık Bakanlığımız sahte ilaca karşı güvenlik önlemlerini içeren, konuyla ilgili detaylı açıklamayı kamuoyu ile paylaşmış, Türk Eczacılar Birliği de üyelerine aynı duyuruyu göndermiştir. Kanser gibi tedavisi zor hastalıklar konusunda büyük Ar-Ge yatırımları yapan, dünyada milyonlarca insana bu alanda önemli tedavi yöntemlerini ulaştıran sorumluluk sahibi global bir şirket olarak üzüntü içindeyiz. Öte yandan kanser ilaçlarımızın hastane ortamında sağlık personeli gözetiminde kullanılıyor olması hastalarımızın sağlığı açısından riskleri minimuma indirecektir. Bu durum bizlerin endişelerini bir parça olsun hafifletmektedir.

Roche Müstahzarları Sanayi A.Ş. olarak konuyla ilgili tüm sorumluluğumuzu yerine getirmiş bulunuyoruz. Soruşturmanın gizliliği ilkesi nedeniyle bundan sonraki olası gelişmelerle ilgili açıklamaları resmi makamlar yapacaktır.”

-TEB, ÜYELERİNE DUYURUYU DÜN YAPTI-

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Özgür Özel de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yaşananların sahte ilaçla mücadelenin önemini ortaya koyduğunu belirterek, ”Bu gelişme, ilacın ruhsatlandırıldıktan sonra sahada takip edilmesinin ve sahadan alınan numunelerin sürekli orijinalleriyle karşılaştırılmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir” dedi.

TEB’in, tüm ilaç formundaki ürünlerin Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılması ve denetlenmesi, bunların sadece eczanelerden satışına izin verilmesi yönündeki görüşte ısrarcı olmasında bu tür kaygıların yattığını ifade eden Özel, şunları kaydetti:

”TEB olarak, üyelerimizle etkin bir ağımız var. Bu gelişme sonrasında da daha kamuoyuna yansımadan üyelerimize gerekli bilgilendirmeyi dün dakikalar içinde yaptık.

Vatandaşlarımıza, sadece bunun için değil, bitkisel ya da kimyasal olsun tüm ilaçları sadece eczaneden almalarını ve eczacının uyarılarına dikkat etmelerini öneriyoruz. Unutmayalım ki ilaç satın almak için eczaneler en güvenilir yerdir. Olası bir sorun halinde de Sağlık Bakanlığı geri çekme kararı aldığında, TEB bunu dakikalar içinde üyelerine duyurarak, gerektiğinde bir gün içinde tüm geri çekme işlemini gerçekleştirir.”

TEB’in dün üyelerine gönderdiği duyurusu şöyle:

”Bölge Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanlığına

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından www.iegm.gov.tr de yayımlanan duyuru ile, Roche Müstahzarları San. A.Ş.’nin ithal ruhsatlarına sahip olduğu

-‘Altuzan 400 mg/16 ml Konsantre İnfüzyon Çözeltisi İçeren Flakon’ adlı müstahzarın B5018B01 seri numaralısı ile,

-‘MabThera 500 mg/50 ml İnfüzyon için Konsantre Sol. içeren Flakon’ adlı müstahzarın B6077B01 seri numaralısının sahtelerinin ele geçirildiği bildirilmiştir.”

Türk Eczacılar Birliği tarafından üyelerine yapılan duyuruda, söz konusu iki ilacın orijinal ve sahte fotoğraflarının, Birliğin internet sitesinde yer aldığı da bildirildi.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir