Doğuştan metabolik hastalıkları ile çölyak hastalığı olanların kısıtlı diyetleri sebebi ile kullandıkları hayati önem taşıyan özel formüllü un ve özel formül içeren mamul ürünleri bugüne kadar rapor ve reçete karşılığı sadece eczanelerden alabiliyordu.

Makarna, şehriye, bisküvi, çikolata, gofret gibi ürünleri eczaneler dışında satılan yerlerden de almak isteyen hastalar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurdu.

SGK’dan yapılan açıklamada, konuyla ilgili taleplerin değerlendirildiği ve yeni bir düzenlemeye gidildiği belirtildi. SGK açıklamasında yeni düzenleme ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

 

“Düzenleme ile 11.03.2011 tarihinden itibaren bu ürünler için kişilerin başvuru tarihleri esas alınarak mağduriyetlerine sebep vermeden bildirecekleri hesap numaralarına doğrudan belirlenen tutarların ödenmesi imkanı getirilmiştir. Uygulama ile hak sahipleri, tamamı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı onaylı bu ürünleri istedikleri yerlerden (eczaneler, dernekler vb.) adlarına uzman hekimlerce düzenlenen rapor doğrultusunda temin edebileceklerdir. Bugüne kadar Kurumumuz geri ödeme listesine başvurmamış ürünlere de erişim sağlanarak ürün çeşidi arttırılmıştır.

Bu ürünler Sağlık Uygulama Tebliği “Hastalığa Özel (Doğuştan Metabolik Hastalıklar, Kistik Fibrozis ve İnek Sütü Alerjisi) Diyet Ürünleri ile Tıbbi Mamalar Listesi”(EK-2/E)’den çıkarılmakla birlikte ödeme kapsamından çıkarılmamış, ürün karşılığı tutar ödenerek ulaşılabilirlik arttırılmıştır. Sistemimizde bu ürünleri kullanan ve hastalığa ait tüm bilgileri kayıtlı olan 12.000 hasta mevcuttur. Hastalara ait bu bilgiler Kurumumuzca ve oluşturulan teknik komisyonlarca değerlendirilerek takip edilmektedir.

Kişilerin uygulamadan yararlanmak için rapor süresi içerisinde bir defaya mahsus en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvurmaları yeterli olacaktır. Uygulamayla ilgili Kurumumuz internet sitesinde duyuru yayınlanmış olup, konuyla ilgili derneklere de bilgi verilmiştir. Bu grup ürünlerde yapılan düzenlemenin, Kurumumuzca ödenen diğer bazı ürünlerde de yapılabilmesi konusunda çalışmalar devam etmektedir.”

ÇÖLYAK HASTALIĞI HAKKINDA…
Buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan ”gluten” adlı alerjen proteine karşı çoğu kez ince bağırsağın başlangıç kısmı ve bazen de son bölümünde meydana gelen aşırı duyarlılık sonucu gelişen bir hastalık. Hastalık genellikle çocukluk çağında belirti veriyor ancak bazen erişkin dönemde de ortaya çıkabiliyor. Uzmanlar çölyak hastalığının, yaşam boyu devam eden tek gıda alerjisi olduğuna dikkat çekiyor ve hastaların ömür boyu gluten içeren besinlerden uzak durmaları gerektiğini söylüyor.

1 Comment

  1. Dobry Sklep Avatarı
    dobry sklep

    Wow, incredible blog structure! How lengthy have you been blogging for?
    you make blogging look easy. The full glance of your site is
    excellent, let alone the content material! You can see similar here <a href="[Link deleted]

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir