Çocuk cerrahi kliniklerinde yapılan müdahalelerin başında kasık bölgesi anomalileri geliyor. Tek tedavi yönteminin cerrahi olduğu bu tür anomalilerde, zaman kaybetmeden hekime başvurmak gerekiyor.

Kasık fıtığı anomalilerinde anne babalara önemli görevler düştüğünü belirten Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Nadir Tosyalı, “Kasık bölgesi anomalileri pek dile getirilemeyen bir bölgede. Oysa burada meydana gelen ve saklanmış bir anomali, çocuk için büyük tehlikeleri de beraberinde getirebilir. Genellikle çok

 

hareketli, yerinde duramayan çocuklarda görüldüğü düşünülen kasık fıtığının en temel nedeni yüzde 5 ile 20 oranında ailesel yatkınlıktır. Çocuklar çok koştuğu, oynadığı ya da öksürdüğü için fıtık olmaz. Var olan fıtık, bu durumlarda ortaya çıkar” diyor.

KASIK FITIĞI DOĞUŞTAN GELİYOR
Op. Dr. Tosyalı, sürece ilişkin şu bilgileri veriyor: “Kız çocuklarında over yani yumurtalık karın içi organ olarak kalıyor. Erkeklerde ise bazı hormonların salgılanmaya başlamasıyla, testisler böbreklerin hemen altındaki yerlerinden ayrılıp, yavaş yavaş doğal yerine doğru hareket etmeye başlıyor. Altıncı ve yedinci aylarda kasık kanalı denilen bölgeye geliyor ve doğumdan önce de skrotum (2) denilen torbaya iniyor. Bu süreci sağlayan iki ana faktör var: İlki, karın zarı denilen periton kıvrımının testise öncülük etmesi ve onu torbada olması gereken yere indirmesi, ikincisi de hormonal değişikliklerin oluşması. Testisler torbaya indikten sonra görevini tamamlayan karın zarı kıvrımı kapanmazsa, karşımıza kasık fıtığı görüntüsü çıkıyor.”

Şişlik, bazen de ağrı ile belirti veren kasık fıtığının tanısında, anne ve babanın anlattıkları önemli oluyor. Op. Dr. Nadir Tosyalı, tanı basamaklarını şöyle sıralıyor: “Anne ve babadan ayrıntılı bir biçimde öykü alınıyor. Ardından fiziksel muayenesi yapılan çocuk ayağa kaldırılarak, ıkındırılarak ya da öksürmesi istenerek o bölgede hafif bir şişliğin meydana gelip gelmediği kontrol ediliyor. Bunun yanında, kasık bölgesi elle yoklandığında ‘ipek eldiven işareti’ denilen, elin altından kayan, katlanmış kumaş hissi veren bir bulgu da kasık fıtığının önemli bir işareti oluyor. Sonraki aşamada ise bölge, ultrason ile inceleniyor.”

FARKLI TÜRLERDE ORTAK TEDAVİ CERRAHİ
Kasık fıtığı, kese açıklığının boyutuna göre farklı gruplara ayrılsa da ortak tedavi yöntemi cerrahi oluyor. Bu rahatsızlıklarla ilgili yanlış bir inanışa dikkat çeken Op. Dr. Tosyalı, “Kasık fıtıkları ve kasık bölgesi anomalilerinde çok önceden önerilen, kasık fıtığı bağı ya da bölgeye baskı uygulanmasının birçok komplikasyona neden olduğu biliniyor. Karın içi organlar ya da testis baskıya maruz kaldığı için zarar görüyor” diyor.

Günübirlik olarak değerlendirilen bu ameliyatların mutlaka genel anestezi altında ve ameliyathane koşullarında yapılması gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Nadir Tosyalı, “Ameliyatta kasık bölgesinden çok minik bir kesiyle fıtık bölgesine ulaşılıyor. Fıtık kesesi ya da hidrosel kesesi, onu saran damar ve sperm kanalından ayrılıyor ve dikilerek kapatılıyor. Bu yöntemin adı ‘yüksek ligasyon’. Uygun ellerde 15-20 dakika süren bu işlemde, anestezi çok önemli” şeklinde konuşuyor.

1 Comment

  1. E-Commerce Avatarı
    e-commerce

    Wow, marvelous weblog structure! How lengthy have you been blogging for?
    you made running a blog glance easy. The whole look of your site is wonderful, let alone the
    content! You can see similar here <a href="[Link deleted]internetowy

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir