İshale ne iyi gelir, yanık anında ne yapılır, burnumuz kanadığında nasıl müdahale edilir, ansızın gelen kramptan nasıl kurtulunur, eklem ağrıları nasıl giderilir? Pek çoğumuzun karşılaştığı bu problemler için işte hekimlerden ufak müdahaleler..

Yemek pişirirken eliniz yandı, çaydanlıktaki kaynar su ayağınıza döküldü, soğuk havalardan elleriniz çatladı, durup dururken burnunuz kanadı, gece uyurken

bir anda sizi uyandıracak şiddette bacağınıza kramp girdi ya da ishal oldunuz… Ama ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Mesela yanığa ilk etapta nasıl müdahale

 

 

edilmeli emin değilsiniz. Burun kanaması nasıl durdurulur: ne anlama gelir hiçbir fikriniz yok. İshal oldunuz: hekime başvurma sürecine kadar hastalıkla kısa süreli nasıl baş edilir bilmek istiyorsunuz. O zaman dikkat kesilin, çünkü hayatımızın hemen her anında karşılaşabileceğimiz ufak ama risk taşıyan sağlık problemleri ve müdahaleleri üzerine Memorial Hastanesi ve Sema Hastanesi uzmanlarından bilgi aldık. Her hekim, alanıyla ilgili küçük operasyonların tüyosunu verdi.

Eklem ağrılarınız varsa: Önce eklem üzerine soğuk kompres yapınız. Daha sonra eklem istirahat halini almalıdır. Bir ağrı kesici alınabilir. Ağrı devam ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Yapışkan bir madde ile yandıysanız: Yanığın üzerine yapışan bir madde var ise onu bol su ile yıkayarak teninizden uzaklaştırın. Temiz bir bez ile yanığın üstünü kapatın ve soğuk tutun. Bir ağrı kesici alarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Eğer yanık yüz veya genital bölgede oluşmuş ise sadece bir ağrı kesici alınarak hemen doktora başvurulmalıdır.

Çocuğunuz uykuya dalmakta problem çekiyorsa:Çocuğunuzun bir sağlık problemi olmamasına rağmen gece uykuya dalmakta zorluk çektiğini düşünüyorsanız: çocuğunuza gece yatmadan önce ılık bir duş aldırın. Bu, rahatlamasına ve uykuya dalmasına yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun ateşi varsa: Çocuğunuzun ateşini 37-38 dereceye kadar takip edin. 38 derece olduğu zaman ateş düşürücü kullanabilirsiniz. Eğer ateşi 38,5 veya 39 dereceye ulaşmış ise ateş düşürücünün yanında ılık bir pansuman yapın ve mutlaka doktorunuza başvurun.

Eliniz yandıysa: Hemen elinize kortizonlu bir krem sürün. Eğer maruz kaldığınız şey şerbetli bir sıvı ise önce elinizi su ile yıkayın, daha sonra kortizonlu bir krem sürün.

Kışın elleriniz kuruyorsa: Elinizi daha az yıkamaya özen gösterin ve bol nemlendirici krem kullanın.

Güneş altında koruyucu krem sürmeden kaldıysanız: Tok karnına bir tane aspirin için. Bu sizi yanık ağrılarından koruyacaktır. Bunun yanında güneş yanığının üzerine yoğurt sürme gibi eylemlere girmeyin, acı süresini uzatacaktır.

Şekeriniz düştüyse: Şeker hastasıysanız ve şekeriniz düştüyse çikolata yerine basit şeker(çay şekeri) tüketebilirsiniz. Kan şekeri düşme riskini göz önünde bulundurarak yanınıza mutlaka şeker alın. Kuru meyveleri de tercih edebilirsiniz.

Enfeksiyonlara yakalandıysanız: Bol sıvı tüketimine ve dengeli beslenmeye dikkat edin. Uzun süren enfeksiyon hastalıklarında mutlaka doktora muayene olunmalı ve doktor kontrolünde ilaçlar kullanılmalıdır. Enfeksiyon hastalıklarına yakalanmamak için taze sebze ve meyve tüketin ve mevsimine göre giyinin.

Boğaz ağrınız var ise: Kış gelince karşılaşma riski artan sağlık problemlerinden biri de boğaz ağrısı. Sıcak içecekler ve su tüketimini artırırsanız sıkıntı yaşamayacaksınız.

Kulağınız tıkandıysa: Ağzınızı ve burnunuzu kapatarak kulağınıza hava vermeye çalışın. Bu tıkanıklığın geçmesine yardımcı olacaktır.

Burnunuz kanıyorsa: Başınızı hafifçe öne eğin. Burnunuzu iki parmağınızın arasına alıp sıkın ve bir süre bekleyin. Bu, kanamanın durmasını sağlayacaktır.

Burnunuz tıkalıysa: Bir kaba ılık su koyun ve içine biraz tuz dökün. Bu tuzlu suyu hafifçe burnunuza çekip bırakın. Tuzlu su burundaki damarları rahatlatacak. Burnunuz açılacak ve rahatça nefes alabileceksiniz.

Ayaklarınız kokuyorsa: Ayaklarınızı talk pudrasıyla ovun ve sonra koton (tabii ki temiz!) çorabınızı giyin. Bu, bir süre için ayağınızın terlemesini ve bunun sonucunda koku oluşmasını engelleyecek.

Öldürücü kas krampları ile karşı karşıya geliyorsanız: Nemli bir havluyu mikrodalga fırında 30 saniye bekletin. Daha sonra havluyu ağrıyan kasınızın üzerine koyun. Bu kompres, aldığınız ağrı kesici ilaç etkisini gösterene kadar ağrıyı hafifletecektir.

Ani bir öksürük krizi geçiriyorsanız: En sevdiğiniz şekerlemeyle bu sorunu çözebilirsiniz. Şekeri uzunca bir süre emerek boğazınızı rahatsız eden öksürük krizini engelleyebilirsiniz.

Yüksek ateşiniz varsa: Ilık suyla duş almanız iyi gelecektir. Doktorlarının önerdikleri ateş düşürücü ilacı reçete edilen aralıklarla düzenli kullanmak gereklidir. Koltuk altına, dizlere, kasıklara uygulanacak ılık kompresler de faydalı olacaktır. Sirkeli suyla kompres yapmanın ateş düşürmede özel bir etkisi yoktur. Direkt soğuk su kullanılmamalıdır. Hastada şok etkisi yapabilir.

Kusma: Kusmaların çok sık görüldüğü durumlarda, eskiden beri bilinen bir ölçü tuz+bir ölçü şeker+bir miktar sıvı alma doğru bir yöntemdir. Ancak hasta ağızdan bir şey yiyip içemiyorsa, sürekli kusma mevcutsa veya durdurulamayan ishal varsa, deri yüzeyi kuruysa ve elastikiyetini kaybettiyse hemen acil servise başvurulmalıdır. Özellikle bebekler ve yaşlılar bu tip durumları tolere edemezler.

İshal: Muz, patates, şeftali gibi bağırsak geçişini hızlandırmayan gıdalar tercih edilmelidir. Bol sıvı alınması ve düşen sodyum-potasyum miktarını dengelemek için tuzlu yiyecekler tüketilmesi önerilir.

 

Karnınız ağrıyorsa…

Karın ağrısı olan durumlarda hekim önermediği sürece kesinlikle ağrı kesici kullanılmamalıdır. Ağrının sebebi tespit edildikten sonra önerilen ilaçlar kullanılabilir. Karın ağrısı, baş ağrısı gibi sebebi basit olmayabilecek ağrılar için ilaç kullanılmadan önce mutlaka hastaneye başvurulmalıdır. Ayrıca sebebi belli olan veya olmayan karın ağrılarında da karına direkt sıcak uygulama sakıncalı olabilir. Bel veya bacakların üstüne sıcak su torbaları uygulanabilir

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir