Kilo değerleri normal de olsa bir anne için çocuğu daima zayıftır. ‘Benimkisi çok zayıf, bir şey yemiyor’ yakınmaları içerisinde her fırsatta bir şeyler yedirilmeye, kilo aldırılmaya çalışılır.

Çünkü ‘tombul bebek iyidir, sağlıklıdır’. Toplumda hemen herkes bu görüşte birleşse de uzmanlar çocuğun sağlıklı olduğunun göstergesinin kilo değil, boy olduğunu söylüyor. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan, kilolu olmasına rağmen boy uzama performansı düşük olan çocukta çeşitli hastalıkların baş gösterdiğini belirtiyor.

Özellikle de çocuklarda sağlıklı olmanın kriterinin ‘kilolu olmak’ olarak görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Hilal Mocan, bu düşüncenin tamamen yanlış olduğunu belirtiyor.

 

 Mocan,”Toplumumuzda yumuk yumuk elleri, tombul yanakları ile şirin, bir o kadar da sevimli gözüken bebekler, herkes tarafından çok sevilir, takdir görür. Zira ‘tombul çocuklar sağlıklı, zayıflar ise sağlıksızdır’ algılayışı hâkim. Hâlbuki bazı sistem hastalıklarında çocuğun görünümü ‘kilolu’ olmasına rağmen boy uzama performansı düşük olmakta. Doğuştan kalp hastalıkları, uzun süreli akciğer hastalıkları, çölyak ve böbrek hastalığı olan bir çocukta boy uzaması çok yavaştır. Özellikle de ilk 2 yaşlarındaki çocukların büyüme cetveline göre boyları kısa ise bu tür hastalıklardan şüphe edilmelidir. Ancak ilk 2 yaşta büyüme hızı ve boy eğrisinde iki eğri kadar düşme fizyolojik yani normal kabul edilebilir. En geç 4 yaşından itibaren büyüme hızının düz olması gerektiği de unutulmamalıdır.” diyor.

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir