Kilo değerleri normal de olsa bir anne için çocuğu daima zayıftır. ‘Benimkisi çok zayıf, bir şey yemiyor’ yakınmaları içerisinde her fırsatta bir şeyler yedirilmeye, kilo aldırılmaya çalışılır.

Çünkü ‘tombul bebek iyidir, sağlıklıdır’. Toplumda hemen herkes bu görüşte birleşse de uzmanlar çocuğun sağlıklı olduğunun göstergesinin kilo değil, boy olduğunu söylüyor. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan, kilolu olmasına rağmen boy uzama performansı düşük olan çocukta çeşitli hastalıkların baş gösterdiğini belirtiyor.

Özellikle de çocuklarda sağlıklı olmanın kriterinin ‘kilolu olmak’ olarak görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Hilal Mocan, bu düşüncenin tamamen yanlış olduğunu belirtiyor.

 

Mocan,”Toplumumuzda yumuk yumuk elleri, tombul yanakları ile şirin, bir o kadar da sevimli gözüken bebekler, herkes tarafından çok sevilir, takdir görür. Zira ‘tombul çocuklar sağlıklı, zayıflar ise sağlıksızdır’ algılayışı hâkim. Hâlbuki bazı sistem hastalıklarında çocuğun görünümü ‘kilolu’ olmasına rağmen boy uzama performansı düşük olmakta. Doğuştan kalp hastalıkları, uzun süreli akciğer hastalıkları, çölyak ve böbrek hastalığı olan bir çocukta boy uzaması çok yavaştır. Özellikle de ilk 2 yaşlarındaki çocukların büyüme cetveline göre boyları kısa ise bu tür hastalıklardan şüphe edilmelidir. Ancak ilk 2 yaşta büyüme hızı ve boy eğrisinde iki eğri kadar düşme fizyolojik yani normal kabul edilebilir. En geç 4 yaşından itibaren büyüme hızının düz olması gerektiği de unutulmamalıdır.” diyor.

 

 

Yeni doğan bir bebeğin boyunun ortalama 50 cm kadar olduğunu dile getiren Mocan, bebeklerin ilk 3 ayda 8, ikinci 3 ayda 8 cm, üç ve dördüncü 3 ayda ise 4’er cm uzaması gerektiğini söylüyor. Çocukların büyüme ve gelişmesinin büyüme eğrilerinde (persentil cetvelleri) takip edilmesi gerektiğini ifade eden Mocan şöyle konuşuyor: “Boy ve ağırlıkta ideal olan, çocuğun en az yüzde 50 persentil de büyüme göstermesidir. Bu ortalama değerden sapmalar özellikle düşmeler bir sağlık sorununa, hastalığa işaret edebilir. Büyüme hızının yüzde 25 altında olması boy kısalığını gösterir”.

Mocan’a göre çocukta herhangi bir dönemde büyüme hızının belirlenmesinde ideal olan çocuğu minimum 6 ay izlemek. Büyüme hızı yetersizse boy kısalığı oluşmadan çocuk değerlendirilmeli. Kısa boylu çocuklarda eğer çocuğun özel kısıtlayıcı bir durumu yoksa kalsiyum, demir ve çinkodan zengin gıdalarla beslenmesi gerekiyor. En ideal besin kaynağı ise süt ve süt ürünleri. 1 yaşından sonra bir çocuk günde ortalama 500 cc süt içmeli, 250 cc de ayran, kefir, sütlü tatlılar, yoğurt gibi süt ürünleri tüketmeli. Haftada birkaç gün kırmızı ve beyaz et, balık tüketilmesi sağlanmalı. Kuruyemiş (ceviz, fındık, badem), kayısı, siyah kuru ve taze üzüm mutlaka çocuğa yedirilmeli. Koyu yeşil yapraklı sebzeler ve parlak renkli meyvelerin tüketilmesi de çocuğun sağlıklı büyümesini sağlıyor.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir