Yenidoğanların, süt çocuklarının ve oyun çocuklarının bağışıklık sisteminin yeterince güçlenmemiş olması enfeksiyon hastalıklarına daha kolay ve sık yakalanmalarına neden olabiliyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, aşıların düzenli yapılması, sağlıklı beslenme ve kaliteli uykunun çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından önem taşıdığını söylüyor. Peki çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirmek ve enfeksiyonlardan korumak için neler yapılmalı?

Aşılar eksiksiz olarak yapılmalı. Düzenli beslenmeye önem verilmeli. Çocukların sebze ve meyve tüketimini artırın, hazır meyve suları yerine çocuklara taze sıkılmış meyve suları içirilebilir. Yeterli ve kaliteli uyumaları sağlanmalı. Hekim önerisi olmadan ilaç, özellikle de antibiyotik kullanılmamalı. Düzenli sağlık kontrolleri ihmal edilmemeli. Altı aylıktan büyük çocuklara grip aşısı yaptırın. Çocukların ellerini sık sık yıkamaya özen gösterin. Kapalı ve kalabalık yerlerde bulunmamaya çalışın. Ev içinde odaların ve okullarda sınıfların sık sık havalandırın. Piyasada bulunan ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtilen ilaçları hekim kontrolünde kullanın.

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir