Yüksek Doz C Vitamini Tedavisi

•C Vitamini nedir?
-Vitaminler yaşamımızı devam ettirebilmemiz için gereksinim duyduğumuz olmazsa olmaz maddelerdendir.Bilimsel ismi Askorbik asit olarak geçen C vitamini de bunların içinde en önemlilerindendir. Bazı vitaminler vücudumuzda üretilebilirken, Vitamin C vücudumuz tarafından üretilememektedir. C vitaminini mutlaka dışardan almak zorundayız.

•C Vitamini nin önemi nedir ?
-En önemli özelliği bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Glutatyon ile birlikte en güçlü antioksidan etki gösteren ve serbest radikalleri çok etkin bir şekilde ortadan kaldıran maddelerdendir. Bunun dışında kollagen üretiminde önemli rol oynaması, vücudumuzdaki tüm kan damarlarını sağlamlaştırması, damar duvarlarını pürüzsüz duruma getirerek kayganlaştırması, böylece damar içindeki kan akışının problemsiz devam etmesinin sağlanması sonucunda, damar sertliğinin önüne geçilerek, aterom plaklarının damar cidarına yerleşmesi engellenmektedir. Karnitin (L carnitine) in ve yağları eriten stres hormonlarının sentezinde rol aldığı için aşırı kilo alımına karşı da önemli rol oynar. Ciltteki kırışıklıklar ve yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesine karşı da önemli fonksiyonları vardır. Deriye dolgunluk, esneklik verir. C vitamini sadece cildimiz için değil, bedenimizdeki tüm dokularımız ve organlarımız için anti aging etkisi yapar.

•C vitamini eksikliğnde hangi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir?
-Halsizlik, bitkinlik, yorgunluk, bakteri ya da virüs kaynaklı enfeksiyonlara karşı dirençsizlik,kilo artışı, depresyon,diş eti kanamaları,uyku bozuklukları, allerji, astım, kalp-damar sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, fibromyalji, kanser, covid 19 gibi bir çok sorunla karlı karşıya kalırız.

•Yüksek doz C Vitamini tedavisi gereklimidir? Besinlerle aldığımız C vitamini yeterli değil midir?
-Günümüzdeki beslenme şeklimiz, yaşam koşullarımız ve çevresel etkenlerden dolayı, C vitamini ihtiyacımız inanılmaz ölçüde artmıştır. Hepimizin bildiği en basit örnek: içtiğimiz tek bir adet sigara 30 miligram C vitaminini yok etmektedir; aşırı strese 20 dakika maruz kalmak 300 mg C vitaminini yok etmektedir.
Buna karşın gıdalarla aldığımız C vitamini de eskiye göre çok çok azalmıştır.Meyve ve sebzelerin mevsimi dışında, kimyasal maddeler, hormonlar ve organik olmayan topraklarda üretilmesinden dolayı 40-50 yıl öncesindekinin kat kat aşağısındadır C vitamini ve diğer vitamin oranları. Ayrıca da uzun süre depolama ve uzak yerlerden taşıma ile maalesef C vitamini seviyesi çok aşağılara düşmüştür.
Yani her iki yönden de; hem besinlerle yeterli alamadığımızdan, hem de ihtiyacımız ciddi oranda arttığından dolayı yüksek doz C vitamini tedavisi gerekli olmaktadır.

•Yüksek doz C Vitamini tedavisi hangi hastalıklarda kullanılmaktadır? 
-Halsizlik, bitkinlik ve yorgunluktan kansere kadar bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu ortaya çıkan tüm hastalıklara; en hafif grip ve soğuk algınlığından, covid 19 a; allerjilerden, hipertansiyona kadar bir çok hastalıkta kullanılmaktadır.