Güney ve Orta Amerika’da görülen, muz örümceği ya da Phoneutria Nigriventer adıyla bilinen bir örümceğin tek bir ısırığının dört saat süren ereksiyon gibi yan etkileri olduğu ortaya çıktı.

Georgia Tıp Fakültesi uzmanları, örümceğin bu özelliğinin, ereksiyon bozukluklarıyla ilgili tıbbi müdahalelerde çığır açabileceğini düşünüyor.

Doktor Kenia Nunes, ‘Bu örümceğin zehri, zengin karışıma sahip moleküller içeriyor. Bu yüzden bir insan bu örümcek tarafından ısırıldığında farklı semptomlar

 

gözlemleniyor. Bunlar arasında penisin sürekli olarak ereksiyon halinde olmasına neden olan priapism de bulunuyor’ dedi.

 

Öte yandan bu ısırığın başka yan etkileri de var. Uzun ereksiyonlar kas kontrolünün kaybı, şiddetli acı ve zorlukla nefes alma sonucunu doğuruyor. Eğer panzehir verilmezse kişi, oksijen yetersizliğinden ölebiliyor.

Ancak Doktor Nunes’a göre, örümceğin yan etkilerinden hem kadınlar hem de erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluklarının tedavisinde yararlanılabilecek.

Cinsel Tıp Dergisi’nde yayınlanan araştırmasında Nunes, fareler üzerinde yapılan deneylerde zehirdeki toksinin ereksiyon bozukluğunu normalleştirebildiğini anlatıyor.

Örümcek zehri, Viagra gibi ilaçlardan farklı bir şekilde çalışıyor. Nunes, “Bazı hastalar geleneksel tedaviye cevap vermiyor, bu alternatif bir tedavi olabilir” diye konuştu. Şimdiye kadar bu örümcek tarafından ısırılan 7 bin kişiden sadece 10’u ölmüş.

 

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir