Çok hızlı zayıflayan insanlar, aynı şekilde çok hızlı kilo alıyor. Bilinçsizce yapılan diyetler, vücut dengesini bozabiliyor. Bu da kalp krizinden böbrek yetmezliğine kadar birçok hastalık riskini de beraberinde getiriyor. Yapılacakdiyetler mutlaka bir uzmanın kontrolünde olmalı.

Yaz aylarında kilo vermek için bilinçsizce yapılan diyetler, kronik hastalıklara davetiye çıkarıyor. Diyetlerin bilinçsizce yapılması ve zayıflama hapları

 

kullanılması, ölüme varan kötü sonuçlara sebep olabiliyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Diyet Uzmanı Güzin Tümer, en güzel diyetin uzman gözetiminde, uzun vadeli ve planlı yapılan olduğunu belirtiyor. Çok hızlı zayıflamayı hedefleyen insanlar, çok hızlı verdiği kiloyu, diyeti bıraktığı anda fazlasıyla geri alıyor. Hızlı kilo verenler arasında hayatını kaybedenler bile olabiliyor. Tümer, zayıflamanın standardını ayda 3-4 kilo olarak açıklıyor. Daha fazla verilmesinin tehlike arz edeceğini belirtiyor. Vücutta elektrolit dengesinin bozulabileceğini ve bunun da böbrek yetmezliğine yol açabileceğine dikkat çekiyor. Tümer, “Vücutta bulunan sodyum potasyum, kalsiyum dediğimiz mineraller dengesi kayba uğrarsa kalbin ritmini bozabilir ve kalp kriziyle hasta kaybedilebilir. Onun için planlı programlı, uzun dönemli ve ağır ağır verilen kilolar hem daha sağlıklıdır hem de kalıcıdır.” diye konuşuyor. Diyeti vücudun her yaş ve cinsiyet aktivite durumuna göre gereksinimleri olan besin öğelerini belli miktarda alması şeklinde tanımlayan Tümer, “Yaz aylarının gelmesiyle insanlarda bir zayıflama furyasıdır gidiyor. İnsanlar, sağdan soldan edindiği bilgilerle kilo vermek istiyor. Bu çok yanlış.” diyor. Tümer, herkesin besin ihtiyacı, metabolizması, genetik yapısal özellikleri, gıda tüketme şekilleri, kas yapıları, yağ dokuları, yaş ve cinsiyet gruplarına göre farklılık göstereceğini ve bu nedenle bilimsel hazırlanan diyet programının uygulanmasının sağlık açısından önemli olduğunu söylüyor. Diyet öncesinde kişinin kalıtsal bir hastalığı olup olmadığının tespit edilmesi gerektiğini kaydeden Güzin Tümer, diyetin bu tür hastalıkları tetikleyebileceğini ifade ediyor. Diyet uzmanı Tümer, zayıflamak isteyenlere şu uyarılarda bulunuyor:

“Kişide bilinmeyen diyabet ve kalp gibi komplike hastalık varsa, yanlış diyet yaptığında demirde düşme, kansızlık, halsizlik, yorgunluk, hırçınlık ve dalgınlık gibi rahatsızlıklar hızlı gelişebilir.”

 

1 Comment

 1. Ecommerce Avatarı
  ecommerce

  Wow, amazing weblog layout! How lengthy have you ever been running a blog
  for? you made blogging look easy. The overall glance of your web
  site is excellent, as neatly as the content material!
  You can see similar here <a href="[Link deleted]online

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir