Beyaz tam buğday ekmeği de normal buğday ekmeği gibi tam tahıllardan üretiliyor. Besleyicilik bakımından normal buğday ekmeğine benziyor, fakat sıradan beyaz ekmekle aynı değil.

Mayo Clinic’te yer alan habere göre, ikisinin arasındaki fark kullanılan buğdayın türünden kaynaklanıyor. Beyaz tam buğday ekmeği, kepek renginden yoksun

 

beyaz buğdaydan yapılıyor. Aynı zamanda daha yumuşak bir tada ve yapıya sahip. Tam tersi olarak, normal buğday ekmeği ise kırmızı buğdaydan yapılıyor. Bu nedenle tadı hafif acı oluyor ve daha kalın bir görünümü var. Her iki buğday ekmeği de tam tahıllardan üretilmiş olmasına rağmen farklı renklere, tada ve yapıya sahip. Kraker ya da hamur işi gibi diğer ürünlerde beyaz tam buğdaydan yapılabiliyor.

Bazı insanlar beyaz buğday ekmeğinin tadını ve kıvamını seviyor. Fakat, tam buğdayın besleyici etkilerinden yararlanmak istiyorsanız, normal, rafine edilmiş beyaz buğdayı değil, beyaz tam buğday ekmeğini tercih etmelisiniz. Beyaz tam buğday ekmeği tam buğday ekmeğiyle benzer besleyici değere sahip. Diğer yandan normal beyaz ekmek arıtılmış tahıllardan yapılıyor. Bu arıtılma işlemi sırasında lifin ve besleyici maddelerin bazıları çöpe gidiyor.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir