Son yıllarda artış gösteren bel fıtığında teşhisin çok önemli olduğu belirtiliyor.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Neslihan Özkan, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK) Başaran Kurs Merkezi kursiyerlerine bel fıtığını anlattı. Bel ağrılarının toplumumuzda baş ağrılarından sonra ilk sırada geldiğini vurgulayan Özkan, şu bilgileri verdi: “Bel ağrılarının çeşitli sebepleri vardır. Hareketsiz hayat, ağır kaldırma, uzun süre ayakta kalma, sabit pozisyonda uzun süre kalma, fazla kilo, yanlış oturuş.” dedi.

 

 

Bel fıtığının orta yaşlı ve yaşlı insanlarda yoğun olarak görüldüğünün altını çizen Dr. Özkan, rahatsızlığın bu konuda herhangi bir şikâyeti olmayan insanlarda bile görüldüğünü belirtti. Dr. Özkan, şöyle konuştu: “Bel fıtığından kaynaklanan sorunlar ağırlıklı olarak hareket kısıtlığı, vücudun dengesinin bir tarafa doğru eğilmesi, ilgili kaslarda güç azalması, idrar tutamama, cinsel bozukluklar olarak çeşitlendirilebilir.”

Bel fıtığının teşhis ve tedavisinde doğru teşhisin önemine değinen Özkan, “Teşhis konulması sürecinde ilgili tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Yanlış tanılar kötü sonuç doğurabilir. Tedavi sürecinde ise dinleme, fizik tedavi ve rehabilitasyon, karın bel ve kalça kaslarını güçlendirici egzersiz çalışmaları önemlidir.” diye konuştu.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir