Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, Bakan Mehdi Eker’in bazı basın yayın organlarında yer aldığı şekilde ”GDO zarar verirse hayvana verir, insana bir şey olmaz” şekilde herhangi bir beyanının olmadığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında ”Genetiği Değiştirilmiş Organizmalarla” ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e atfen ‘GDO zarar verirse hayvana verir, insana bir şey olmaz’ şeklindeki ifadelere yer verilerek haber, program ve yorumlar yapıldığı hatırlatıldı. Açıklamada, şöyle denildi:

 

 

 

”Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker’in bazı basın yayın organlarında yer aldığı şekilde herhangi bir beyanı söz konusu olmayıp haberde yer alan ifadeler Sayın Bakana ait değildir. Sayın Bakan tarafından GDO’yla ilgili olarak Avrupa ülkelerindeki uygulamalar ve Türkiye’deki Biyogüvenlik Kurulunun çalışma esasları kamuoyuna aktarılmıştır. Ayrıca ‘Biyogüvenlik Kanunu’ ve ‘Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerine Dair Yönetmelik’ gereği kurulan Biyogüvenlik Kurulunun çalışmalarında çok titizlikle hareket edildiği, insan ve hayvan sağlığı ile çevre konularında azami hassasiyetin gösterildiği ifade edilerek kamuoyu bilgilendirilmiştir. Sayın Bakanın düşüncelerini yansıtmayan bazı ifadeler, basın yayın kuruluşları tarafından yorumlanarak Sayın Bakan tarafından söylenmediği halde sanki söylenmiş gibi kamuoyuna duyurulmuştur.”

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir