Denizli Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Dr. Salih Sayhan, bacak uyuşmasının bel fıtığının habercisi olabileceğini söyledi. Sayhan, kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar kullanmasına rağmen hastanın şikâyetleri devam ediyorsa fizik tedavinin şart olduğunu söyledi.

Uzm. Dr. Sayhan, "Fizik tedaviye rağmen ağrılarda azalma meydana gelmiyorsa, bacakta uyuşma ve güç kaybı varsa, dayanılmaz ağrılar devam ediyorsa, MR ve tomografi filmlerinden sonra bel omurları arasında bulunan diskten parça kopması tespiti durumunda cerrahi müdahale gerekir." dedi. İdrar kaçırma ve kas gücü kaybı olmayan, fizik tedavi almasına rağmen şikâyetleri devam eden hastaların omurilik cerrahisi adayı olabileceğini belirten Sayhan, "Şikâyetler

genellikle yürüyememe, gece bacak krampları, merdiven inip çıkmada zorluk, namaz kılmada zorlanma şeklindedir. Normal tuvaletlerde güçlük çekebilirler." diye konuştu. Bacak uyuşmasının beyin kanamaları, damar tıkanmaları ve omurilik kanalı daralmasının da belirtisi olabileceğini vurgulayan Salih Sayhan, "Vücudunuzun herhangi bir kısmında veya bacağınızda uyuşma ve hissizlik, etraftaki cisimleri çift görme, ayakta dururken sendeleme, konuşurken zorluk çekme gibi belirtileri kendinizde veya aile fertlerinizde gördüğünüzde hafife almayınız. Bu belirtiler, felç olabileceğinizin habercisi olabilir. Böyle durumlarda mutlaka hastaneye başvurulması gerekir. Unutulmamalıdır ki erken müdahaleyle felç önlenebilir veya etkileri azaltılabilir." dedi.


Diğer Yazılarımız
'Daralıyorum, içim sıkılıyor' diyenler ne yapmalı?
Karakovan balı süzme değil ancak petekli olabilir
Bel fıtığında teşhis çok önemli
Kilo kaybında yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla tedavi
Çocuklarda Hayat kurtaran müdahaleler
Karabiber Faydaları
Kronik baş ağrısı çeken kadınlar, stresten uzak durmalı
Mutfağınızdaki masanız camdan olsun
Kanseri beslemeyin!
Çarkıfelek bitkisinin faydaları