İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde, önce yenidoğan yoğun bakımında kalan, ardından bebekler için oluşturulan yoğun bakım ünitesine alınan Yıldıray bebek, annesinin hamile kaldığını öğrenmeden önce sentetik A vitamini içeren sivilce ilacını kullanması nedeniyle pek çok anomaliyle dünyaya geldi.

Yıldıray bebeğin annesi Türkan Y, yüzündeki sivilcelerin tedavisi amacıyla cildiye uzmanının kendisine sivilce ilacı verdiğini söyledi.

 

 

Hamile kaldığını bilmeden bu ilaçtan kısa bir süre kullandığını anlatan Türkan Y, gebe kaldığını öğrendiğinde ise ilacı hemen bıraktığını belirterek, ”Ama artık çok geç olmuş. 5 aylık hamileyken bebeğin beyninde su toplanması olduğu fark edildi. Alınamayacağı bir dönemde olduğu için de doğduktan sonra müdahale edileceği söylendi” dedi.

Türkan Y, Yıldıray adını koydukları bebeğinin doğduğu günden beri yoğun bakımda olduğunu, anomaliyle yaşam savaşı verdiğini anlattı.

YAŞAMA TUTUNMAYA ÇALIŞIYOR
Çocuk Yoğun Bakım Kıdemli Doktoru Habip Almiş de, Yıldıray bebeğin annesi Türkan Y’nin gebe kalmadan önce kullandığı sivilce ilacının yan etkileri nedeniyle bebeğin pek çok anomaliyle dünyaya geldiğini söyledi.

Sentetik A vitaminini yoğun bir şekilde barındıran ilacın prospektüsünde de yan etkilerinin anlatıldığını ifade eden Almiş, bebeğin bu yan etkiler dolayısıyla çok ağır bulgularla hayat mücadelesi verdiğini kaydetti.

Kulağında ve göz kapağında anomaliler olan Yıldıray bebeğin, beyninde de su toplandığını dile getiren Almiş, 3 aylık bebeğin akciğerlerinin işlevlerini tam anlamıyla yerine getiremediği için cihaza bağlı olarak yaşama tutunmaya çalıştığını ve damağındaki yarık dolayısıyla hortum aracılığıyla beslendiğini anlattı.

ANNE ADAYLARI DİKKATLİ OLMALI
Anne adaylarının sadece gebelikte değil, gebelik planlandığı dönemden itibaren yaşamlarına dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan Almiş, ”Annelerin gebelik planladıkları andan itibaren artık kullanacakları her ilacı mutlaka doktora danışarak kullanmaları gerekir. Gebe kaldıktan sonra da mümkün olduğu kadar hiçbir ilaç kullanmamalarını öneriyoruz. Zararsız gibi görünen ilaçların ileride telafisi olmayan anomalilere, geri dönüşümsüz bozukluklara yol açabileceği unutulmamalı” diye konuştu.

 

1 Comment

 1. Roberto Avatarı
  Roberto

  Wow, wonderful weblog format! How long have you ever been running a
  blog for? you made running a blog glance easy.
  The overall glance of your website is great, as well as the content material!
  You can see similar here <a href="[Link deleted]sklep

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir