Üstün yetenekli çocuklar üzerine çalışmalar yapan ABD Kent Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. James Delisle, üstün yetenekli çocukların okullardan önce aileler tarafından fark edilebileceğini söyledi. Delisle, üstün yeteneği, aşırı öğrenme merakı olarak açıklayarak bazı tavsiyelerde bulundu.

Çocuk eğitimi üzerine kitaplar yazan Prof. Dr. James Delisle, çocukların üstün yeteneklerinin küçük yaşlarda keşfedilmesi ve öğrenme merakının desteklenmesi gerektiğini söyledi. Üstün yetenekli çocuklar üzerine akademik çalışmalar yapan Delisle, çocukların üstün yetenekli olduğunun

 

okullardan önce aileler tarafından fark edilebileceğini belirtiyor. Milli
Eğitim Bakanlığı’nın 2009 yılı verilerine göre Türkiye’de 0-24 yaş arasında 627 bin 481 üstün yetenekli kişi var.

Ancak üstün yetenekli olduğu fark edilen çocuğun nasıl bir eğitim alması gerektiği sorusu ebeveynlerin kafasını karıştırıyor. Üstün yetenekli çocuklarla ilgili birçok kitap yazan ABD Kent Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. James Delisle, Irmak Okulları’nın davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. Eğitimci ve gazetecilerle bir araya gelen Delisle, üstün yetenekli çocuklarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Üstün yeteneği aşırı öğrenme merakı olarak tanımlayan araştırmacı-yazar, çocukların yeteneklerinin fark edilmesinde ailelere büyük sorumluluk düştüğünü ifade ediyor.

Çocuğun doğumundan itibaren zekâsı ve sosyal hayatıyla ilgili verilerin saklanması gerektiğini söyleyen Delisle, bu verilerin çocuk eğitime başlamadan gözden geçirilmesi gerektiğini belirtiyor. Delisle, çocukta her şeye fazla merak duyma, çabuk öğrenme, yaşıtlarından farklı eğilimlerin üstün yeteneğe işaret edebileceğini dile getiriyor.

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarla üstün yetenekli çocukların birlikte eğitim almaması gerektiğini de ifade eden Delisle, “Üstün yetenekli çocuklar genellikle yetişkinlerle ya da kendinden küçüklerle arkadaşlık kurmaya çalışır. Bunun sebebi, çocuğun öğrendiklerini nereden bildiğinin sorulmamasıdır. Çabuk kavrayan ve meraklı çocuklar sınıfta kendini yalnız hissedebilir. Bunu önlemek için onların öğrenme isteğine cevap vermelisiniz.” diyor.

Çocukların hobilerinin yetenek gelişimleri açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Delisle, üstün yetenekli çocukların hobilerle öğrenme heyecanlarının giderilmesi gerektiğini söylüyor.

Onu diğer çocuklardan ayrı tutmayın Üstün yetenekli çocukların eğitiminde daha hassas olunması gerektiğini söyleyen yazar, ebeveynlere şu önerilerde bulundu: Çocuğunuzu diğer çocuklardan sürekli ayrı tutmak ayrımcılığa neden olabilir. Ona özel olduğunu sevgiyle ve anlayışla ifade edin, fakat onu çevresinden koparmamak gerekir. Çocuğunuzun okul hayatının ötesine geçen bir fark oluşturmak ve onu mutlu etmek istiyorsanız, diğer üstün yetenekli çocukların aileleriyle bir araya gelmelisiniz. Ortak sorunlar üzerinden fikirler geliştirerek çocuğunuza yardımcı olun.

1 Comment

 1. Jenna Avatarı
  Jenna

  Wow, fantastic weblog structure! How lengthy have you ever been running a blog for?
  you make blogging look easy. The total look of your site
  is excellent, as neatly as the content material!

  You can see similar here <a href="[Link deleted]

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir